Dziś jest: Niedziela 28 maja 2023 Imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma

Aktualności

16 stycznia 2018 r.

Krótki przewodnik po Europejskim filarze praw socjalnych, punkt 1: prawo do edukacji

17 listopada 2017 r. podczas Szczytu Społecznego na rzecz Sprawiedliwego Zatrudnienia i Wzrostu Gospodarczego w Göteborgu wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej uroczyście przystąpiły do Europejskiego filaru praw socjalnych. Jest to inicjatywa często określana jako mapa drogowa dwudziestu wspólnych działań mających na celu pozytywną konwergencję standardów socjalnych.

czytaj więcej...
 
12 stycznia 2018 r.

"Pracodawca Przyjazny Pracownikom" w Pałacu Prezydenckim

26. lutego w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczysta gala wręczenia certyfikatów "Pracodawca Przyjazny Pracownikom". 21 firm otrzyma wyróżnienia z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

czytaj więcej...
 
11 stycznia 2018 r.

Stopniowe ograniczanie handlu w niedzielę stało się faktem

Sejm zaakceptował poprawki Senatu do ustawy ograniczającej handel w niedziele. Od 1 marca handel w niedziele będzie stopniowo ograniczany – początkowo do dwóch niedziel w 2018 r., a następnie do jednej niedzieli w 2019 r. Od 2020 r. będzie obowiązywał zakaz handlu w niedziele.

czytaj więcej...
 
10 stycznia 2018 r.

Prezydent udowodnił, że jest strażnikiem dialogu społecznego w Polsce

Jestem zadowolony z tej decyzji – powiedział w programie „Minęła 8” na TVP Info Piotr Duda, szef NSZZ „Solidarność”, oceniając decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o skierowaniu wniosku do TK w związku ze złamaniem zasad prawidłowej legislacji przy nowelizacji ustawy znoszącej górny limit wynagrodzenia, od którego potrąca się składki emerytalne. Jego zdaniem prezydent pokazał, że jest strażnikiem dialogu społecznego.

czytaj więcej...
 
9 stycznia 2018 r.

Rok wyborczy jest rokiem podsumowania. Opłatek branżowy w Gdańsku

 - Jest to od wielu lat pierwszy rok, w którym mogę powiedzieć, że uchwała programowa Związku przyjęta na Krajowym Zjeździe Delegatów w Bielsku- Białej została zrealizowana niemal w całości - mówił Piotr Duda podczas spotkania w Sali BHP. Szefowie branżowych sekretariatów i sekcji krajowych spotkali się na tradycyjnym opłatku w Gdańsku.

 

czytaj więcej...
 
Sanok, 5 stycznia 2018 r.

Wybory władz statutowych Organizacji Zakładowej NSZZ "Solidarność" w Spółdzielni Pracy Transportu Mleczarskiego w Sanoku

 W dniu 5 stycznia 2018 r., odbyły się wybory władz statutowych Organizacji Zakładowej NSZZ "Solidarność" w Spółdzielni Pracy Transportu Mleczarskiego w Sanoku. Przewodniczącym Komisji Zakładowej na kadencję 2018-2022 został wybrany Kolega Piotr Marczak.

 

czytaj więcej...
 
5 stycznia 2018 r.

Prezydent wnioskuje do TK o zbadanie ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Prezydent Andrzej Duda, na podstawie art. 122 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.

czytaj więcej...
 
5 stycznia 2018 r.

Najważniejszą rolą Solidarności nie jest dbanie o wzrost gospodarczy, a o jego sprawiedliwy podział

Jedną z naczelnych funkcji budżetu jest sprawiedliwy podział wypracowanych przez państwo i jego obywateli dóbr. W pełnieniu tej funkcji zadaniem związku nie jest przede wszystkim pomnażanie dóbr, czy oszczędzanie przy ich wydawaniu, ale zaangażowanie się w ich sprawiedliwą partycypację, powodującą równomierny rozwój społeczeństwa. I to związek realizuje. Wywalczył o obniżenie wieku emerytalnego. Wywalczył wolne niedziele. Podobnie jest na poziomie zakładu. Rolą związku nie jest zarządzanie firmą, przede wszystkim pomnażanie jej zysków, ale dbanie o sprawiedliwy podział, przestrzeganie zasad bezpiecznej pracy. Związek może też doradzać zarządowi w kwestiach pracowniczych.

czytaj więcej...
 
Ustrzyki Górne, 4 stycznia 2018 r.

Jerzy Gawron nowym Przewodniczącym KZ NSZZ "Solidarność" w Bieszczadzkim Parku Narodowym

Zarząd Regionu Podkarpacie NSZZ "Solidarność" informuje, iż nowym Przewodniczącym KZ NSZZ "Solidarność" w Bieszczadzkim Parku Narodowym został Kol. Jerzy Gawron. Jednocześnie podkreślamy, iż były to pierwsze wybory władz statutowych podstawowych jednostek Związku na kadencję 2018-2022.

czytaj więcej...
 
3 stycznia 2018 r.

Płaca minimalna: 2100 zł brutto

Od 1 stycznia 2018 roku płaca minimalna w Polsce wynosi 2100 zł brutto. Tym samym w 2018 najniższa krajowa wzrosła o 100 złotych, czyli „na rękę” 70 zł. W 2018 roku wzrosła również minimalna stawka godzinowa.

czytaj więcej...