Dziś jest: Czwartek 26 maja 2022 Imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny

Aktualności

30 października 2017 r.

Najnowszy Tygodnik Solidarność: Jak kochają nas Niemcy

Ogromną szkodę w naszym myśleniu politycznym wyrządziło traktowanie Niemiec jako naszego „strategicznego partnera” i „adwokata w Europie”. To uśpiło naszą czujność – pisze Jakub Pacan - Niemcy były zawsze dla nas trudnym partnerem do rozmów. Partnerem, który nigdy nie rezygnował ze swojego stanowiska, gdy chodziło o sprawy ważne. Trudno się w takich warunkach cokolwiek negocjuje – mówi prof. Zdzisław Krasnodębski, socjolog, poseł do Parlamentu Europejskiego, w rozmowie z Barbarą Michałowską. Projekt okładki numeru przygotował znany grafik Wojciech Korkuć.

czytaj więcej...
 
27 października 2017 r.

Piotr Duda: Mamy piękny program 500+, mieszkanie+, maluch+, ale niedziele minus! To wielka i głęboka rysa.

To co wyszło z komisji sejmowej, to już nie jest projekt obywatelski. My już nie mamy z tym projektem nic wspólnego. Oczekujemy, że w drugim czytaniu posłowie PiS, szczególnie członkowie "Solidarności" zgłoszą poprawki przywracające wszystkie niedziele – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej szef "Solidarności" Piotr Duda. Ocenił w ten sposób wczorajszą decyzję sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny odnośnie projektu obywatelskiego ograniczenia handlu w niedzielę, który ma dotyczyć tylko dwóch niedziel w miesiącu.

czytaj więcej...
 
25 października 2017 r.

Powstanie nowy think thank badający fenomen Solidarności

Na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie powstanie ośrodek badający fenomen Solidarności. - Jest on wynikiem napływających do nas zapytań ze świata na temat Solidarności - mówią inicjatorzy przyszłego ośrodka badawczo-naukowego.

czytaj więcej...
 
25 października 2017 r.

Handel w niedziele: PiS musi się wywiązać ze swoich deklaracji

 

Część wolnych niedziele to nie kompromis, ale kompromitacja Prawa i Sprawiedliwości. Obradująca w Wieliczce Komisja Krajowa podtrzymuje swoje stanowisko i oczekuje partii rządzącej wywiązania się ze swoich deklaracji wyborczych.

 

czytaj więcej...
 
25 października 2017 r.

Zielone światło dla filaru praw socjalnych!

23 października obradujący w Luksemburgu unijni ministrowie ds. zatrudnienia i polityki społecznej jednogłośnie zaakceptowali tekst proklamacji ustanawiającej europejski filar praw socjalnych, co umożliwia podpisanie jej 17 listopada przez przywódców państw członkowskich UE podczas szczytu w Göteborgu.

czytaj więcej...
 
25 października 2017 r.

Brak wzrostu płac zamieni nasz kraj w montownię – ostrzega ekspert

Staraniem Działu Branżowo-Konsultacyjnego KK przetłumaczona została na język polski ważna publikacja Europejskiego Instytutu Związkowego „Dlaczego Europa Centralna i Wschodnia potrzebuje wzrostu płac”.

czytaj więcej...
 
23 października 2017 r.

O delegowaniu, podróży służbowej i transporcie międzynarodowym w Sali BHP

Zasady wynagradzania i warunki pracy kierowców transportu międzynarodowego są obecnie tematem nr 1 dla partnerów społecznych w krajach Unii Europejskiej, a to za sprawą dyskusji o transporcie w kontekście dyrektywy o pracownikach delegowanych.

czytaj więcej...
 
13 października 2017 r.

Najnowszy TS, Piotr Duda: Art. 20 Konstytucji w części społecznej jest martwym przepisem

Artykuł 20. Konstytucji mówi o tym, że w Polsce powinna obowiązywać zasada społecznej gospodarki rynkowej. Dla Solidarności jest to punkt wyjścia do rozmowy o zbiorowych układach pracy. „Kodeks pracy to tylko minimum przyzwoitości. Dopiero układy zbiorowe są podstawą prawdziwej partycypacji pracowniczej. Solidarność będzie o nie walczyć, bo dziś art. 20 Konstytucji realizuje tylko część wskazanej w nim idei społecznej gospodarki rynkowej, tę o wolności działalności gospodarczej. W części społecznej to zapis martwy – mówił szef „S” Piotr Duda otwierając 17 października w Warszawie konferencję „Układy zbiorowe pracy – drogą do społecznej gospodarki rynkowej”.

czytaj więcej...
 
20 października 2017 r.

Szczyt związkowej grupy wyszehradzkiej w Warszawie: Za rewizją dyrektywy o pracownikach delegowanych

Związkowa Grupa Wyszehradzka za przyjęciem podczas mającego się dobyć 17 listopada szczytu w Goeteborgu, Europejskiego Filaru Praw Socjalnych oraz za rewizją dyrektywy o pracownikach delegowanych. Przedstawiciele związków zawodowych z Czech, Węgier, Polski i Słowacji podpisali 20 października w Warszawie wspólne stanowiska w tych sprawach.

czytaj więcej...
 
19 października 2017 r.

Bł. ks. Jerzy wyszedł do ludzi torować drogę Chrystusowi. Msza św. w 33. rocznicę śmierci Patrona "S"

Błogosławiony ks. Jerzy przypomina, abyśmy w imię Jezusa Chrystusa nigdy nie chodzili na kompromisy, byśmy nie bali się cierpienia jako ceny za prawdę. Tak, jak on, nawet w niektórych wypadkach, byśmy chcieli i potrafili poświęcić swoje życie - powiedział w homilii w homilii ks. bp Piotr Jarecki, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej. W kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu sprawowana była msza św. z okazji 33. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

czytaj więcej...