Europejskie Rady Zakładowe – informacja poufna, finansowa

Międzynarodowy projekt pt. „ERZ – właściwe postępowanie z informacją ekonomiczną kluczem do efektywnej komunikacji i negocjacji” ma na celu poprawę pracy członków ERZ poprzez wypracowanie mechanizmu postępowania z informacją – w tym poufną –  oraz nabycie umiejętności pozyskiwania, wykorzystywania i bezpiecznego przekazywania informacji finansowych i poufnych na poziomie sektora i komisji zakładowych.

Działania projektu skierowane są do członków ERZ czterech sektorów przemysłu: metalowego, spożywczego, handlu, chemicznego. Sektory te należą do Europejskich Federacji Branżowych: IndustriAll, EFFAT i UNI, które mają udzielać merytorycznego wsparcia.

W trakcie realizacji projektu powstanie:

1. Opracowanie (raport) dla członków ERZ zawierające wskazówki na temat bezpiecznego postępowania z informacją niejawną. Treści zawarte w opracowaniu będą konsultowane w czasie spotkania konsultacyjnego na szczeblu krajowym z przedstawicielami pracodawców. Spotkanie konsultacyjne będzie organizowane w każdym państwie partnerskim.
  2. Nowy moduł szkoleniowy na temat metod interpretacji dokumentów finansowych dla potrzeb członków ERZ. Zostanie przeprowadzonych sześć międzynarodowych szkoleń dla obecnych i przyszłych członków ERZ wg nowego modułu. Szkolenia będą prowadzone wg tej samej agendy – zmieniać się będą ich uczestnicy.

Raport zostanie przygotowany przez międzynarodową sieć ekspertów projektu i będzie zawierał m.in. informacje na temat:

·  powiązania poufności informacji z prawodawstwem krajów partnerów projektu,

·  opracowanie dla członków ERZ jednolitego systemu uzyskiwania, zastosowania, przekazywania i wykorzystania informacji ekonomicznej, z zestawem priorytetów dotyczących wymiany takich informacji,

·  jasnych wytycznych postępowania przez członków ERZ, z informacją poufną,

·  wniosków z testowania procedury komunikacji i jej wpływu na funkcjonowanie ERZ-tów w danym sektorze.

W projekcie przewidziane jest również zorganizowanie międzynarodowej konferencji podsumowującej projekt oraz testowanie procedury komunikacji opracowanej w ramach projektu TCA w dwóch Sekretariatach Branżowych NSZZ Solidarność: Metalowym i Spożywczym. Procedura ta będzie dotyczyć przekazania informacji do i od ERZ-tów w ramach jednej branży.

Raporty

Maria Żytko

Lider projektu: NSZZ Solidarność Komisja Krajowa

Partnerzy projektu:

• związki zawodowe CISL (Włochy), UGT (Hiszpania), Podkrepa (Bułgaria), NHS (Chorwacja), CSDR (Rumunia), KSS (Macedonia Północna);
  • europejskie organizacje branżowe: IndustriAll, UNI, EFFAT;
  • organizacje pracodawców: POLBISCO (Polska), Browary (Polska);
  • instytucja szkoleniowa: Syndex Polska

Czas trwania projektu: 01.02.2019 – 31.10.2021
Numer projektu: VS/2019/0025
Wielkość dofinansowania: 358 514, 68 euro