Konstruktywny Dialog III – wzmocnienie potencjału instytucjonalnego NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”

OD BUDŻETU PAŃSTWA WSZYSTKO SIĘ ZACZYNA

Projekt jest współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Numer umowy : UDA-POKL.05.05.02-00-243/13-00. Wielkość dofinansowania : 1 351 247,00 PLN, czas trwania: 01.09.2013-30.06.2015

Kierowniczka projektu : Elżbieta Wielg, koordynatorka pilotażu: Katarzyna Zimmer- Drabczyk, osoby odpowiedzialne za projekt po stronie prezydium KK : Bogdan Biś, Henryk Nakonieczny, Jerzy Wielgus

Poprzez realizację projektu chcemy zaangażować nasze struktury w proces opiniowania aktów prawnych (min. strategie, programy rządowe) a przede wszystkim w opiniowanie Ustawy Budżetowej oraz Ustaw Okołobudżetowych. Dotychczas przy opiniowaniu Budżetu na 2013 r uczestniczyło 9 z 50 naszych struktur. Szansa na zmianę tych dysproporcji jest powołanie Związkowego Instytutu Analiz i Edukacji, którego działalność w przyszłości przełoży się na wzrost kompetencji naszej organizacji. Projekt kierowany jest do  struktur, które nie miały możliwości wzmocnienia potencjału z wykorzystaniem środków z Poddziałania 5.5.2 (Wzmocnienie uczestników dialogu społecznego).

• Została przygotowana modelowa formuła organizacyjna Związkowego Instytutu Analiz i Edukacji
  • Przeprowadzono pilotaż w zakresie zaangażowania naszych struktur oraz ekspertów zewnętrznych w proces opiniowania założeń do Budżetu i Ustaw Okołobudżetowych
  • Odbyły się warsztaty tematyczne z trzech obszarów problemowych : Rynek Pracy (26-27.02.br.) , Polityka Rodzinna (31.03-01.04. br.) , Oświata (12-13.05. br.). We wszystkich warsztatach uczestniczyło 45 osób. W rekrutacji na w/w warsztaty wzięły udział struktury, które nie otrzymały wsparcia z 5.5.2 jako wnioskodawcy (regiony: Wielopolska, Podkarpacie, Warmińsko- Mazurski, Częstochowski, Ziemia Sandomierska, Małopolska, Śląsk Opolski, Koszaliński –Pobrzeże, Słupski, Zielonogórski, Wielopolska Południowa, Piotrkowski, Rzeszowski, Ziemia Radomska, Bydgoski, Zagłębie Miedziowe oraz Krajowa Sekcja Kobiet i Sekretariat Nauki i Oświaty. W dniach 19-20.05.2015 r. odbyło sie seminarium podsumowujące przeprowadzenie  pilotażu w zakresie zaangażowania „Solidarności”  oraz ekspertów zewnętrznych w proces opiniowania założeń do Budżetu i Ustaw Budżetowych.

Przygotowano całościową opinię do Ustawy Budżetowej z wykorzystaniem w/w opini

Prowadzone są konsultacje przez Ekspertów Zewnętrznych.

Co jeszcze przed nami:

Kolejne konsultacje:

• Artykuły w prasie związkowej
  • Monitoring wydatków budżetowych w w/w obszarach
Dział Programów Europejskich Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”

Eksperci wewnętrzni:

Sylwia Szczepańska