Skarga (nr 2888) dot. prawa koalicji i ochrony związkowej osób świadczących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych i samozatrudnionych

Skargę przygotowała

Ewa Podgórska-Rakiel

Krótka informacja

KK NSZZ „Solidarność” wniosła do Komitetu Wolności Związkowej skargę na Rząd RP z powodu braku właściwego stosowania w ramach polskiego prawodawstwaKonwencji nr 87, 98 i 135 Międzynarodowej Organizacji Pracy. W skardze zwrócono uwagę, że Polska ogranicza wolność zrzeszania się w związkach zawodowych osobom wykonującym pracę na podstawie umów cywilnoprawnych i samozatrudnionym. Natomiast wykonującym pracę na podstawie umów cywilnoprawnych agentom ustawodawca nie przyznał ochrony przed niekorzystnym traktowaniem w przypadku prowadzenia działalności związkowej.

Pomoc techniczna MOP

W dniach 14-16 maja 2014 r. w Warszawie w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyły się spotkania partnerów społecznych z prawnikami Międzynarodowego Biura Pracy w ramach tzw. pomocy technicznej MOP. Celem misji MOP w Polsce była analiza polskiego ustawodawstwa w zakresie wolności związkowych, w szczególności z uwagi na ograniczenia w zrzeszaniu się osób świadczących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych i osób samozatrudnionych.