Od 5 maja 2025 r. do 4 maja 2027 r. Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” realizuje projekt ze środków Unii Europejskiej zatytułowany “Europejskie Standardy Raportowania Społecznego jako nowe narzędzie wzmacniania dialogu społecznego w firmach w zakresie wdrażania dyrektywy CSRD oraz raportowania ESG”.
Projekt ESRS oparty jest na uchwalonej 14.12.2022 r. dyrektywie PE i Rady nr 2022/2464 (tzw. Dyrektywa CSRD) dot. nowych obowiązków sprawozdawczych przedsiębiorstw. Nałożyła ona nowe wymogi na firmy europejskie związane z prowadzeniem działalności w sposób zrównoważony społecznie. Oznacza to, iż przedsiębiorstwa (od 2024 te największe, a następnie małe i średnie) będą zobowiązane do składania corocznych, jawnych raportów niefinansowych z zakresu ochrony środowiska, polityki społecznej i ładu korporacyjnego (tzw: raporty ESG). Będą one obowiązkowo upublicznianie i audytowane w ramach sprawozdań z działalności oraz sprawozdań finansowych spółek. Docelowo szacuje się, że nowe regulacje obejmą 50000 firm w UE. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek weryfikacji takich raportów przez biegłych rewidentów lub audytorów co ma zapewnić prawdziwość i rzetelność zawartych w tych raportach informacji, przeciwdziałając zjawisku „greenwashingu” i „socialwashingu” czyli pozornym działaniom firm w tym zakresie. Weryfikacja treści tych raportów i identyfikacja obszarów społecznie odpowiedzialnych jest również jedną z ról partnerów społecznych w tym procesie raportowania. Ze względu na to, że ocena tych raportów będzie miała kluczowe znaczenie dla banków i inwestorów przy przyznawaniu finansowania na działalność podmiotu, spółki będą zmuszone do prowadzenia swojej działalności w sposób zrównoważony, także społecznie. W tym miejscu pojawia się nowa szansa dla partnerów społecznych w zakresie wzmocnienia dialogu społecznego (w tym także negocjacji zbiorowych) poprzez udział w wyborze tematów objętych raportem, badaniu istotności oraz w kontroli treści raportu, co jest gwarantowane bezpośrednio przez dyrektywę CSRD , którego motyw 52 wyraźnie wskazuje, że „państwa członkowskie powinny zapewnić, aby raportowanie zrównoważonego rozwoju odbywało się zgodnie z prawem pracowników do informacji i konsultacji. W związku z tym kierownictwo jednostki powinno odpowiednio informować przedstawicieli pracowników na odpowiednim szczeblu i omawiać z nimi istotne informacje oraz sposoby uzyskiwania i weryfikacji informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju.
Wydane w ramach Rozporządzenia delegowanego nr 2023/2772 do Dyrektywy CSRD – Europejskie Standardy Raportowania Zrównoważonego (dalej: ESRS), które przedsiębiorcy będą zobowiązani raportować obejmują m.in. 4 standardy dot. kwestii społecznych, na których skoncentrują się działania Projektu tj: ESRS S1. Własne zasoby pracownicze (pracownicy firmy), ESRS S2. Pracownicy w łańcuchu dostaw, ESRS S3. Otoczenie społeczne, ESRS S4. Konsumenci i użytkownicy końcowy.
W ramach tych standardów firmy będą raportować m.in. w zakresie: przestrzegania praw człowieka, w tym prawa do wolności zrzeszenia się, prawa do strajku, prawa do zawierania układów zbiorowych i negocjacji zbiorowych wynikających z konwencji MOP i ONZ, a także poziomu dialogu społecznego, w tym poziomu pokrycia układami zbiorowymi, równego traktowania i równych szans dla wszystkich, równości wynagrodzeń za pracę o takiej samej wartości, szkoleń i rozwoju umiejętności, zatrudnienia i integracji osób z niepełnosprawnościami czy środków zapobiegania przemocy i nękaniu w miejscu pracy oraz różnorodności, m.in. w zakresie wieku i płci. Ponadto zakres Raportów obejmuje także zagadnienia warunków pracy, w tym bezpiecznego zatrudnienia, czasu pracy, odpowiedniego wynagrodzenia, istnienia rad zakładowych, prawa pracowników do informacji i konsultacji, równowagi między życiem zawodowym i prywatnym oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Ostatecznymi beneficjentami lepszej sprawozdawczości jednostek w zakresie zrównoważonego rozwoju będą sami przedsiębiorcy w zakresie dostępu do tańszego finansowania, obywatele, w tym związki zawodowe i przedstawiciele pracowników, którzy byliby odpowiednio informowani i mogliby lepiej uczestniczyć w dialogu społecznym.
Nowa dyrektywa CSRD zachęca firmy do informowania i angażowania przedstawicieli pracowników na etapie budowania strategii spraw społecznych i jej wdrażania. Odpowiednie wykorzystanie dialogu społecznego w firmie do raportowania zgodnie z ustalonymi standardami (ESRS) może być katalizatorem wzmocnienia relacji społecznych, a w konsekwencji lepszych wyników ekonomicznych firmy. Właściwe wdrożenie ESRS i CSRD wymaga wspólnych działań organizacji pracowników i pracodawców, a tym samym wzmocnienia dialogu społecznego.
Z tego względu konieczne staje się przybliżenie partnerom społecznym wiedzy na temat obowiązkowych Raportów ESG, a w szczególności roli jaką przy ich tworzeniu oraz wdrażaniu może, a nawet powinien odegrać związek zawodowy.
CELE PROJEKTU:
Projekt koncentruje się na wyzwaniach, korzyściach, szansach i ryzykach dotyczących nowego procesu raportowania kwestii społecznych w miejscu pracy jako nowego impulsu rozwoju dialogu społecznego z udziałem związków zawodowych i organizacji pracodawców w 2 aspektach:
- Eksperckim – polegającym na włączeniu się w proces analiz raportów wg nowych zasad sprawozdawczości ESRS i na tej podstawie wypracowania rekomendacji do ewentualnej nowelizacji regulacji wdrażających Dyrektywę CSRD i standardy ESRS na poziomach krajowych oraz przygotowania Przewodnika ESG dla partnerów społecznych zawierającego ich role, zakres uprawnień, obszary tematyczne i potencjalne wspólne działania w zakresie realizacji komponentu społecznego w raportach ESG.
- Szkoleniowym i upowszechniającym – na rzecz wzrostu poziomu dialogu społecznego w firmach i upowszechnienia informacji wśród partnerów społecznych na temat zasad i standardów raportowania ESG/ ESRS, w szczególności z zakresu kwestii społecznych w miejscu pracy poprzez opracowanie nowego modułu szkoleniowego do samodzielnego użytkowania oraz przeprowadzenie 5 międzynarodowych szkoleń.
PARTNERSTWO:
Projekt nr 101197623 realizowany przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność” jako Lidera w ramach linii budżetowej UE – SOCPL-2024-SOC-DIALOG, poddziałanie „Wsparcie dialogu społecznego” w partnerstwie międzynarodowym z organizacjami pozarządowymi, związkami zawodowymi oraz organizacjami pracodawców z Włoch (CISL, Confartigianato Imprese, Fondazione Ezio Tarantelli), Litwy (LPS Solidarumas, LEC), Rumunii (Cartel Alfa, OFA), Bułgarii (Podkrepa, BIA), Polski (NSZZ „S”, Konfederacja Lewiatan, Fundacja Instrat) oraz Macedonii Północnej (KSS) z udziałem Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. Łącznie partnerstwo projektu liczy 14 partnerów z 6 krajów europejskich.
Publikacje i aktualności
Raportowanie społeczne – start nowego projektu
Wydarzenia
Dokumenty:
Rozporządzenie delegowane (PL)
Commission Delegated Regulation (EU)
Kontakt
Karol Nosal
Manager projektu
E-mail
k.nosal@solidarnosc.org.pl
