Zatrzymano znanego związkowca z Białorusi (SPB) Viktara Stukaua

• poniedziałek, 20 Marca 2023
  • Zagranica

kolaż zdjęć. P.Machnica

14 marca w Połocku zatrzymano znanego związkowca Wolnego Związku Zawodowego Białorusi (SPB) Viktara Stukaua. Wiadomo, że przeszukano jego dom i skonfiskowano sprzęt komputerowy.

Kilka tygodni temu jego żona Swiatłana została aresztowana za subskrybowanie strony BySol na Facebooku. Żona działacza związkowego została zatrzymana na 72 godziny.

1 marca sędzia połockiego i polatowskiego sądu rejonowego Yanina Martsulevich uznała Sviatlanę Stukova za winną i skazała ją na 15 dni aresztu. Pisaliśmy o tym tutaj.

Victar Stukaua był niejednokrotnie zatrzymywany za działalność publiczną. Ostatni raz został zatrzymany 12 września ubiegłego roku na dworcu kolejowym w Połocku.

Najpierw został wysłany do odbycia kary aresztu nałożonego na niego jeszcze w 2021 roku za udostępnianie materiałów z zasobu informacyjnego, uznanego później za ekstremistyczny. Gdy Stukau był już za kratami, został ponownie skazany – tym razem za nieuprawnioną pikietę. Policja znalazła w jego telefonie zdjęcia z protestów z 2020 roku.

Na razie nie wiadomo, co było przyczyną zatrzymania.

Viktar Stukau

Kolejne represje wobec niezależnego ruchu związkowego, członków związków i ich liderów winny wywoływać na całym świecie sprzeciw wobec działań reżimu Łukaszenki. Prawo do tworzenia niezależnych i samorządnych związków zawodowych jest fundamentalnym prawem człowieka- komentuje Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Trwa akcja wysyłania pocztówek do Ambasady Białorusi w RP. Białoruscy związkowcy potrzebują naszej solidarności- przypomina Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK NSZZ Solidarność.

źródło:  https://www.salidarnast.info/post/spb-activist-viktar-stukau-detained-in-polatsk

bs