Wysyłamy pocztówki w obronie Związkowców!

• poniedziałek, 13 Lutego 2023
  • Zagranica

kolaż zdjęć. P.Machnica

NSZZ Solidarność rozpoczęła akcję wysyłki pocztówek wyrażających protest wobec łamania elementarnych praw związkowych i praw człowieka na Białorusi. O akcji można przeczytać tutaj, a o samych osadzonych związkowcach tutaj. Do akcji przystępują kolejne struktury związku. Zobacz zdjęcia pocztówek w załączniku!
Przykładowo na zdjęciach towarzyszących tej informacji: Przewodniczący Zakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność w Swiss Krono Mariusz Michałek; Przewodniczący Sekcji Transportu Drogowego Tadeusz Kucharski; Przewodniczący Sekretariatu Przemysłu Chemicznego Mirosław Miara oraz kartki przygotowane przez komisję zakładową NSZZ Solidarność w Lacroix Group w Kwidzyniu (Przewodnicząca Dorota Wilczyńska).
Jak tło dla naszej akcji przypominamy oświadczanie ze stycznia 2023 r. wydane przez aktywistów Wiasny i innych organizacji praw człowieka.
„W związku ze zwiększeniem liczby wyroków i kar więzienia w ramach artykułów defamacyjnych w białoruskim kodeksie karnym, a także w związku ze znieważeniem symboli państwowych, my, przedstawiciele społeczności obrońców praw człowieka żądamy zaprzestania karania za uprawnione formy wyrażania opinii”.
Członkowie organizacji, które same są prześladowane przez białoruskie władze, zażądali zniesienia odpowiedzialności karnej za zniesławienie oraz niedopuszczania kar więzienia za obrażanie urzędników, a także państwa, jego organów i symboli.
Zachęcamy kolejne komisje zakładowe, struktury branżowe i regionalne do aktywnego włączenia się w akcję! Prześladowani działacze związkowi z Białorusi potrzebują naszego wsparcia.
Proszę pamiętajcie o przesyłaniu zdjęć/skanów tyłów pocztówek (w dobrej rozdzielczości) na adres bialorus@solidarnosc.org.pl
Poniżej przykładowe zdjęcia pocztówek. Razem możemy więcej!
bs

zdjecia_pocztowek.pdf