Wielkopolska „Solidarność” wspiera białoruskich związkowców

• czwartek, 23 Lutego 2023
  • W mediach

fot. zrzut ekranu z Youtube

„Jesteście dla nas bohaterami, którzy walczą o wolność, demokrację i samostanowienie” –  tak mówił o liderach białoruskich związków zawodowych Jarosław Lange, przewodniczący Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność” w programie TVP Poznań pt. „Wielkopolska warta poznania”.

Po roku 2021, po wyborach Łukaszenko osadził w więzieniach i łagrach ok. 1500 więźniów politycznych, w tym również ok. 30 działaczy Białoruskiego Kongresu Demokratycznych Związków Zawodowych (BKDP), organizacji zrzeszającej wszystkie niezależne związki zawodowe na Białorusi.

W całej Polsce trwa akcja wysyłania kartek pocztowych do Ambasady Republiki Białorusi w Warszawie, w którą włączyła się także wielkopolska „Solidarność”.

„Na kartkach umieszczamy treść dotyczącą solidaryzowania się z tymi ludźmi, ale też mówimy wprost, że nie zgadzamy się na to, żeby tam, w Białorusi zamykać ludzi za swoje poglądy, i mówimy wprost, że ci ludzie są dla nas bohaterami, którzy walczą o wolność, o demokrację, o samostanowienie, tam na Białorusi, tak jak to było ponad czterdzieści lat temu w Polsce” – mówił w programie Jarosław Lange.

„Związki zawodowe w sposób naturalny dbają o prawa pracownicze, w których wśród tych dotyczących warunków pracy i warunków wynagrodzenia, są też elementy wolnościowe, demokratyczne. Dlatego właśnie tam rodzi się opór. Jest to dla nich bardzo ważne, dokładnie tak jak to było ważne w Polsce w latach 80., kiedy rodziła się „Solidarność” – dodał przewodniczący.

Całej rozmowy można posłuchać TUTAJ