Szefowie lubelskiej Solidarności już wysłali swoje kartki do Ambasady Białorusi

• piątek, 17 Lutego 2023
  • Regiony

fot. NSZZ „S” Region Środkowo-Wschodni

„Prześladowani związkowcy z Białorusi potrzebują naszej pomocy. „Solidarność” wysyła pocztówki ze słowami wsparcia. Każdy z Was może włączyć się w tę akcję!” – apelują członkowie ZR Środkowo-Wschodniego NSZZ „S”.

Szefowie lubelskiej Solidarności już wysłali swoje kartki do Ambasady Białorusi w Polsce.

Przypomnijmy, niezależne związki zawodowe w Białorusi są traktowane przez reżim Łukaszenki jako zagrożenie dla tamtejszej dyktatury. Przed sfałszowanymi wyborami prezydenckimi w 2020 r. prześladowanie związkowców ograniczało się do wyrzucania z pracy czy 15-dniowych aresztów.

Na początku 2021 roku wyraźnie wzrósł nacisk na związki zawodowe. Pojawiły się podsłuchy i ukryte kamery w biurach. W siedzibach związków zawodowych zaczęły się przeszukania i rewizje pod byle pretekstami. Konfiskowano sprzęt i demolowano wyposażenie biur.

Mamy już 2023 rok, a liczba więźniów politycznych na Białorusi rośnie i dziś liczy ponad 1400 osób. Wśród nich jest ponad 30 związkowców, którzy są uwięzieni i odbywają długie kary pozbawienia wolności w białoruskich więzieniach i łagrach.

źródło: NSZZ „S” Region Środkowo-Wschodni