Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” w partnerstwie z Krajowym Sekretariatem Nauki i Oświaty NSZZ „Solidarność. rozpoczęła realizację projektu pn. „Dialog Społeczny w edukacji młodzieży – opracowanie programu nauczania i ścieżek edukacyjnych dla szkół ponadpodstawowych” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus na lata 2021-2027 w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego; Priorytet Spójność społeczna i zdrowie; Działanie Edukacja o dialogu społecznym.
Informacja o projekcie
Realizacja projektu ma na celu opracowanie programu nauczania o dialogu społecznym do realizacji w szkołach ponadpodstawowych w trzech ścieżkach edukacyjnych. Działania projektowe są adresowane przede wszystkim do kadry pedagogicznej, uczennic i uczniów szkół ponadpodstawowych w Polsce.
W ramach projektu przewidziano następujące działania:
Opracowanie programu nauczania i ścieżek edukacyjnych o Dialogu Społecznym
Jest to przygotowanie treści związanych z poszukiwaniem pracy, rozwojem kariery zawodowej w tym z uwzględnieniem pozycji pracownika, prowadzeniem dialogu społecznego, zrzeszania się i funkcjonowania w związkach zawodowych, czy związkach pracodawców itp.. Ujęcie tych treści w programie nauczania jako:
- oddzielnego przedmiotu,
- wprowadzanie wiadomości w trakcie istniejących przedmiotów nauczania czy lekcji wychowawczych
- zajęcia dodatkowe prowadzone w szkole.
Planowany program ma być z założenia elastyczny i możliwy do przeprowadzenia w ramach różnej ilości godzin a zatem przygotowane zostaną trzy ścieżki edukacyjne wersja mini, midi i maxi.
Proponowane rozwiązanie jest uniwersalne. Z jednej strony zaspokoi potrzeby młodzieży i nauczycieli w takim wymiarze czasowym jaki jest dostępny w chwili obecnej w szkołach ponadpodstawowych do realizacji nauki o dialogu społecznym. Z drugiej strony może być zastosowany jako program do nauczania nowego przedmiotu oraz może służyć jako narzędzie do opracowania podstawy programowej nowego przedmiotu.
Pilotaż
Opracowane materiały zostaną zweryfikowane m. in. pod kątem ich użyteczności, czasu realizacji i zainteresowania słuchaczy tematem w trakcie pilotażu. Wszystkie opracowane materiały (program, materiały dydaktyczne) zostaną wszechstronnie zweryfikowane w praktyce w trakcie pilotażu, a zdobyte know-how zostanie wykorzystane do opracowania tak zwanych wersji ostatecznych programu, ścieżek edukacyjnych i materiałów dydaktycznych, które posłużą zarówno do realizacji szkoleń dla nauczycieli jak również będą wykorzystywane po realizacji projektu jako materiały dydaktyczne.
Szkolenia dla nauczycieli
Przygotowanie i przeprowadzenia szkoleń oparte będzie o zweryfikowany w pilotażu program nauczania o dialogu społecznym.
Do przeprowadzenia szkoleń dla nauczycieli zostanie przygotowany zespół trenerski. Zrekrutowani trenerzy przejdą warsztaty przygotowujące do prowadzenia szkoleń wprowadzających dla nauczycieli z programu nauczania i ścieżek edukacyjnych z zakresu dialogu społecznego (wersja końcowa- po pilotażu).
W roku szkolnym 2026/2027 przeprowadzone będą szkolenia dla łącznie 90 nauczycielek i nauczycieli z nauczania o dialogu społecznym.
Kampania upowszechniająca opracowany program i ścieżki edukacyjne.
Kampania prowadzona będzie dwutorowo w kierunkach upowszechniania:
- świadomości roli, jaką pełni pracownik oraz na temat tego, jakie ma prawa i gdzie może szukać wsparcia w przypadku wystąpienia problemów na rynku pracy, dodatkowo na temat wartości związanych ze współdziałaniem – prowadzeniem dialogu społecznego
- programu edukacyjnego wraz z przypisanymi ścieżkami edukacyjnymi o dialogu społecznym w szkołach z różnych regionów Polski.
Do upowszechniania wykorzystane będą struktury krajowe i regionalne Solidarności gdzie wśród swoich członków, nauczycieli promować będziemy realizację opracowanego programu nauczania.
Planowany czas realizacji projektu to okresie od 01.04.2025r. do 31.07.2027 r.
Łączna wysokość wydatków kwalifikowanych Projektu wynosi 1 029 998,50 zł, przy dofinansowaniu projektu w kwocie 998 528,54zł. Pochodzi ono z dwóch źródeł:
ze środków europejskich w kwocie 849 954,76zł (82,52%), środków dotacji celowej w kwocie 148 573,78zł.
Harmonogram działań w projekcie
Wydarzenia w projekcie
Informacja o niezgodnościach z KPON
#FunduszeUE
