Pracownicy lubelskiego MOPR-u walczą o podwyżki

• poniedziałek, 25 Marca 2024
  • Regiony

Protest pracowników lubelskiego MOPR-u / fot. NSZZ "S" Region Środkowo-Wschodni

Pracownicy lubelskiego MOPR-u walczą o 1000 zł podwyżki zasadniczego wynagrodzenia. Od lat zarabiają pensję minimalną. Wczoraj protestowali w tej sprawie przed lubelskim ratuszem. Niestety, prezydent Krzysztof Żuk nie chciał rozmawiać ze związkowcami z „Solidarności” i pozostałych organizacji zrzeszonych w MOPR.

Blisko 200 osób wzięło udział w czwartkowym (21 marca) proteście pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie, który odbył się przed ratuszem.

„Ludziom pomagamy, sami biedę mamy”

„Ludziom pomagamy, sami biedę mamy”, „Asystenci rodziny wspierają, a żyć za co nie mają” – to niektóre z haseł, które widniały na ich transparentach. Jak przekonują, połowa zatrudnionych w MOPR osób otrzymuje pobory w wysokości minimalnej krajowej. Przypomnijmy, że od lipca 2021 r. część z pracowników- zrzeszona w dwóch związkach zawodowych – pozostaje w sporze zbiorowym z dyrekcją MOPR. Jest on aktualnie w fazie mediacji. Strona pracownicza chciała podwyżek zasadniczego wynagrodzenia o 1000 zł, niezależnie od corocznego wzrostu płacy minimalnej. W maju i czerwcu 2022 r. zorganizowali w tej sprawie dwa protesty przed ratuszem.

– Pan prezydent podkreśla, że otrzymaliśmy 1000 zł. Tylko zapomniał, że za każdym razem było to „gonienie” do minimalnej krajowej. To nie były podwyżki, to były regulacje płac. A my żądamy podwyżki zasadniczego wynagrodzenia, niezależnie od wzrostu płacy minimalnej – mówiła Monika Grzegorczyk z koła NSZZ „Solidarność” w MOPR.

„Będziemy musieli zaostrzyć nasz protest”

Związkowcy zapowiadają, że protestujący pracownicy MOPR pojawią się na następnej sesji Rady Miasta Lublin, która odbędzie się 18 kwietnia.

– Będziemy musieli zaostrzyć nasz protest i na następną sesję RM przyjść rano, bo wygląda na to, że sama wiedza o tym, że będzie protestować po południu nie skłoniła włodarza naszego miasta do tego, aby do nas wyjść i rozpocząć jakąkolwiek dyskusję – mówią.

– Niedługo miną trzy lata od początku naszego sporu zbiorowego z dyrekcją MOPR. Przykłady innych miast i gmin pokazują, że bez zaangażowania władz tego problemu nie rozwiążemy. Żądamy od prezydenta Żuka, żeby się nami zainteresował i wsparł pracowników, którzy mu tak naprawdę podlegają. To jest niefajne, że prezydent wiedząc, że tu dzisiaj będziemy zamknął ratusz. – podkreślają związkowcy.

CZYTAJ TAKŻE: Ulicami Nowej Soli przeszedł Marsz Solidarności

źródło: NSZZ „S” Region Środkowo-Wschodni