Przejdź do treści Wyszukiwarka

Podpisano list intencyjny ws. utworzenia Wielkopolskich Zakładów Pancernych Hipolita Cegielskiego

  • wtorek, 23 Czerwca 2026
  • Branże
  • Autor: Admin

fot. Wikimedia Commons / Radomil Talk


22 czerwca w Poznaniu podpisano list intencyjny ws. utworzenia Wielkopolskich Zakładów Pancernych Hipolita Cegielskiego. Pod koniec 2027 r. ma powstać nowy podmiot z połączenia poznańskich Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych oraz zakładów Hipolita Cegielskiego.

„Jest pomysł dla zakładów Cegielskiego”

Oprócz listu intencyjnego ws. powołania Wielkopolskich Zakładów Pancernych Hipolita Cegielskiego w Poznaniu S.A. w poniedziałek w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu związkowcy i kierownictwo spółki podpisali także umowę społeczną – „Pakt dla H. Cegielski – Poznań S.A.”. Trzecią z zawartych tego dnia umów był list intencyjny ws. porozumienia wierzycieli firmy H. Cegielski-Poznań S.A (HCP).

Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun w wystąpieniu mówiąc o podpisanych w poniedziałek porozumieniach podkreślił, że na przestrzeni ostatnich lat poznańskie zakłady HCP popadły w poważne kłopoty finansowe i zadłużenie.

To jest wielki moment, w którym tak dużo osób i stron zgodziło się co do tego, że jest nareszcie pomysł dla zakładów Cegielskiego – powiedział.

„Nie chcielibyśmy stracić ani jednego miejsca pracy”

Prezes PGZ Adam Leszkiewicz zaś zaznaczył, że nowa poznańska firma mogłaby zająć się produkcją np. bezzałogowych pojazdów lądowych, czy polonizacją silników i skrzyń biegów do pojazdów pancernych, a także budową wozów towarzyszących dla BWP Borsuk czy mobilnych mostów towarzyszących. Zapewnił, że poznański ośrodek ma być też ściśle związany z produkcją opracowywanego ciężkiego bojowego wozu piechoty Ratel. Podkreślił przy tym, że kierownictwo PGZ chce, by „jakiś element udziałów” produkcji czołgów K2 także trafił do Poznania.

Zapowiedział, że dla procesu budowania Wielkopolskich Zakładów Pancernych inne poznańskie firmy – Stomil Poznań w likwidacji i Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego – „mogą być istotne i pozytywnym wkładem”. Podkreślił przy tym, że w likwidowanym Stomilu jak dotąd nikt nie stracił pracy. Dodał, że projekt nowych zakładów pancernych może dotyczyć w sumie 850 pracowników.

Nie chcielibyśmy stracić ani jednego miejsca pracy, ani jednego dobrego pracownika – zaznaczył.

Prezes PGZ przyznał, że związkowcy z WZM mają pewne obawy co do planów połączenia firmy z HCP. Zapewnił przy tym, że w ciągu kilku najbliższych lat zatrudnienie w tym przedsiębiorstwie na pewno nie zmniejszy się, a być może wzrośnie. Według zapowiedzi Leszkiewicza PGZ chce dokapitalizować projekt kwotą do 100 mln zł m.in. potrzebnych na rozwój infrastruktury w przedsiębiorstwach i np. budowy nowych hal produkcyjnych.

Prezes zarządu Zakładów H. Cegielskiego i prezes zarządu, dyrektor generalny Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu Grzegorz Szkaradek w rozmowie z dziennikarzami przyznał, że obecne zadłużenie zakładów Cegielskiego wynosi około 130 mln zł. Ocenił przy tym, że po połączeniu zatrudnienie w obu firmach wzrośnie.

Zwłaszcza na stanowiskach robotniczych zatrudnienie musi wzrosnąć. W chwili obecnej jest około 350 osób w WZM i 310 w HCP. Potrzebni nam są pracownicy – zaznaczył.

„Otwierają się drzwi do przyszłości”

Przewodniczący wielkopolskiej Solidarności Jarosław Lange ocenił, że poniedziałkowe podpisanie umów „ma charakter historyczny”.

Nie dlatego tylko, że mówimy o poznańskim Ceglorzu, i nie dlatego, że mówimy to w przeddzień 70. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r. i 180. rocznicy powstania Cegielskiego. Ale przede wszystkim dlatego, że dzisiaj otwierają się drzwi do przyszłości nie tylko dla Ceglorza, nie tylko dla pracowników tej firmy, ale także WZM i być może innych firm – podkreślił.

W rozmowie z dziennikarzami Jarosław Lange zaznaczył, że poniedziałkowe porozumienie zawiera gwarancje pracownicze.

Za pośrednictwem mediów społecznościowych przedstawiciele Wielkopolskiej Solidarności przekazali zaś:

„Dziś zapisaliśmy kolejną ważną kartę w historii wielkopolskiego przemysłu! Podpisano dokumenty dotyczące utworzenia Wielkopolskich Zakładów Pancernych im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu – nowego, silnego podmiotu polskiego przemysłu obronnego. Jako NSZZ „Solidarność” Region Wielkopolska uczestniczyliśmy w podpisaniu Umowy Społecznej – dla H. Cegielski-Poznań, która gwarantuje dialog społeczny, określa zasady współpracy oraz daje pracownikom perspektywę stabilnego rozwoju i bezpieczeństwa zatrudnienia”.

Umowa poprzedzona protestem

W połowie marca około 120 związkowców demonstrowało w Poznaniu w obronie miejsc pracy w zakładach HCP i poznańskiej Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego. Protestujący domagali się zorganizowania spotkania z przedstawicielami m.in. MAP. Zwracali przy tym uwagę, że brak większych zamówień ze strony wojska może oznaczać likwidację ich miejsc pracy. W kwietniu w Poznaniu związkowcy spotkali się w tej sprawie m.in. z wiceszefem MAP i przedstawicielami rządowych agencji i kierownictwem PGZ. Strony nie doszły wówczas do porozumienia, ale zapowiedziały kontynuację rozmów.

Poznańskie Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne to spółka, która zajmuje się m.in. modernizacją, modyfikacją, naprawami czołgów oraz innych gąsienicowych i kołowych pojazdów opancerzonych. W zakładach są serwisowane m.in. czołgi Abrams i Leopard.

Historia poznańskich zakładów Hipolita Cegielskiego sięga 1846 r. Obecnie działalność firmy skupia się na produkcji konstrukcji stalowych, części zamiennych do silników oraz świadczeniu usług serwisowych. Do września 2023 r. jedynym właścicielem spółki był Skarb Państwa, a obecnie większościowym akcjonariuszem jest Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.


źródło: tysol.pl / NSZZ „S” Region Wielkopolska