Piotr Duda: „Święte krowy” w Senacie są przeciw rozwiązaniom chroniącym pracowników

• piątek, 14 Lipca 2023
  • Kraj

Piotr Duda / fot. M. Żegliński

– Poprzez skandaliczne postawy senatorów PO i PSL zadecydowano, że nie będą miały ochrony kobiety w ciąży, a także m.in. osoby w wieku przedemerytalnym, społeczni inspektorzy pracy i działacze związkowi. Ta skandaliczna decyzja obnaża hipokryzję polityków tych ugrupowań – mówi Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S”, komentując przyjęcie przez Senat ustawy o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw z poprawkami wyłączającymi rozwiązania dotyczące ochrony działaczy związkowych i innych pracowników będących pod szczególną ochroną, a także tych dotyczących zwiększenia kwoty, jaką można odpisać od podatku za składki związkowe.

Przewodniczący przypomniał, że w sejmie za ustawą głosowało 432 posłów, w tym ci z KO i PSL, wstrzymali się tylko posłowie ugrupowania Polska 2050 i Konfederacji.

„My tego nie odpuścimy”

– Niech społeczeństwo zobaczy, jak zakłamani są parlamentarzyści PO. Oni już wiele lat temu opracowywali ustawę, która de facto delegalizowałaby związki zawodowe. Jeśli znów dojdą do władzy, pozamykają zakłady pracy i zlikwidują związki zawodowe. Solidarność jest dla nich solą w oku. Ale my tego nie odpuścimy. To najlepiej pokazuje prawdziwe interesy tych „świętych krów” z Senatu. Wydawałoby się, że są od tego, by bronić Konstytucji, a tymczasem zagłosowali przeciwko rozwiązaniom, które wypełniają art. 59 Konstytucji. To niedopuszczalne. O tym Polacy powinni pamiętać

powiedział Przewodniczący.

– Ci politycy, którzy wczoraj głosowali za poprawkami, boją się, że gdy działacze związkowi będą mieli odpowiednią ochronę, wówczas związki zawodowe będą rosły w siłę. A to przeszkadza im w dążeniu so ich liberalnych celów

– dodał Piotr Duda.

Błędy legislacyjne? Biuro Legislacyjne Senatu ich nie widzi

Przypomnijmy, na wniosek senator Magdaleny Kochan z PO senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej głosami senatorów PO i PSL rekomendowała odrzucenie przez Senat poprawek dot. skutecznej ochrony pracowników znajdujących się pod szczególną ochroną, w tym kobiet w ciąży, oraz zwiększenia ulgi podatkowej od składek związkowych.

Proponowaną na mocy porozumienia rząd – Solidarność poprawkę wprowadzającą skuteczną ochronę przed zwolnieniem m.in. działaczy związkowych senator Magdalena Kochan z PO nazwała „hodowaniem świętych krów”. Na jej wniosek senatorowie PO i PSL z komisji zagłosowali przeciwko takim zmianom. To sprzeczne z decyzją posłów PO i PSL w Sejmie, którzy w tej sprawie głosowali „za”.

Podczas dyskusji dotyczącej poprawki dotyczącej odliczenia podatku za składkę związkową w Senacie Senator Kochan zaś mówiła, iż budzi one zastrzeżenia natury legislacyjnej.

– Nie może być tak, że mówimy o podatkach w ustawie o emeryturach pomostowych. W związku z tym przyjęta została przez komisję poprawka polegająca na wykreśleniu tych zapisów. Nie o merytoryczną stronę chodzi, tylko o sposób jej procedowania, niezgodny z zasadami poprawnej legislacji

– powiedziała.

Przekonywała też o tym, że powinno się procedować zmiany dotyczące ochrony pracowników znajdujących się pod szczególną ochroną oddzielnie.

– Niektórzy mówią: w ustawie o związkach zawodowych. Niektórzy mówią: w kodeksie pracy. A może we wszystkich tych aktach prawnych. Na pewno nie w ustawie o emeryturach pomostowych. Komisja przyjęła wykreślenie tych zapisów z ustawy. To budzi wiele kontrowersji, ponieważ oczekiwania na tę stosowną, prawdziwą ochronę pracowników, których winniśmy objąć szczególną ochroną, są ogromne

– powiedziała przedwczoraj w Senacie.

Jak przekazuje Piotr Duda jednak Biuro Legislacyjne Senatu nie widziało żadnych przeszkód w konstrukcji nowelizacji o ustawie o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw i procedowaniu wszystkich rozwiązań w jednej nowelizacji.

Wczoraj za przyjęciem poprawek wykreślających wspomniane zmiany głosowało odpowiednio: 51 i 50 Senatorów, w większości należących do klubów KO i PSL.

Poniżej informacja, jak głosowali Senatorowie:

Tysol.pl