Pamięć o represjach na Białorusi widoczna na całym świecie

• piątek, 14 Kwietnia 2023
  • Zagranica

Działania mające na celu wsparcie represjonowanych działaczy białoruskich związków zawodowych podejmowane są na całym świecie: przez struktury związków zawodowych, organizacji pozarządowych i ruchy polityczne. Działania podejmują wszyscy którzy wiedzą, że nie możemy zapomnieć o zbrodniczych działaniach reżimu Łukaszenki.

Przykładowo 12 kwietnia doszło do pikiety pod budynkiem Ambasady Białorusi w Buenos Aires (Argentyna). Argentyńscy działacze domagali się od reżimu Łukaszenki uwolnienia liderów związkowych skazanych za demonstrowanie swojej obywatelskiej i związkowej postawy. Domagali się oddalenia wszystkich zarzutów, zaprzestania prześladowania pracowników za przynależność do związków zawodowych, które nie są prorządowe oraz gwarancji działalności niezależnych związków.

Jeden z liderów MST, Сele Fierro, przypomniał pracownikom białoruskiej ambasady, że solidarność pracownicza nie ma granic. Głos zabrał również Guillermo Pacagnini, sekretarz generalny związku zawodowego pracowników służby zdrowia CICOP w Buenos Aires, który sam przeszedł przez represje i niszczenie związków zawodowych przez juntę wojskową w latach 80. Mówcy zapewnili pracowników ambasady, że zbrodnicze działania białoruskiego dyktatora nie pozostaną niezauważone.

W marcu w Barcelonie odbył się II Kongres Międzynarodowej Ligi Socjalistycznej (LIS), w którym wzięli udział przedstawiciele Białoruskiego Niezależnego Związku Zawodowego, w tym jego lider Maksim Pazniakou. Białoruski lider związkowy opowiedział przedstawicielom związków zawodowych i organizacji politycznych z 30 krajów o sytuacji na Białorusi. Wówczas przyjęto rezolucję w sprawie Białorusi, która wzmacnia międzynarodowe stanowisko w „kwestii białoruskiej” i domaga się uwolnienia więźniów politycznych i zakończenia represji. Pisaliśmy o tym tutaj.  Na zdjęciu protest pod ambasadą Białorusi w stolicy Argentyny.

19 kwietnia przypada rocznica represji podjętych przez reżim Łukaszenki wobec niezależnych związków zawodowych. Musimy pamiętać o tej dacie – przykładowo 19 kwietnia dojdzie do protestu w Berlinie. Pikieta odbędzie się w centrum Berlina, przy Brandenburger Tor na Pariser Platz.

Cały czas trwa akcja NSZZ Solidarność wysyłania pocztówek do Ambasady Białorusi w  RP. Komisje zakładowe poszukują także własnych kontaktów w ramach korporacji międzynarodowych, aby szerzyć wiedzę o zbrodniczych działaniach reżimu Łukaszenki. Prosimy spojrzeć na zdjęcie! Pocztówki NSZZ Solidarność wykorzystane przez związkowców  z Cadbury w Tasmanii (Australia).

Notka w oparciu o: https://www.salidarnast.info/post/protesters-in-argentina-demand-to-stop-persecution-of-workers-in-belarus

bs