Na Białorusi coraz częściej dochodzi do ukrytych zwolnień

• czwartek, 23 Marca 2023
  • Zagranica

Jerzy Wiertelak, Zrzeszenie Związków Zawodowych Energetyków OPZZ i Wojciech Ilnicki, przewodniczący Zespołu ds. Dialogu RDS, NSZZ Solidarność

W Belaruskali największym przedsiębiorstwie potasowym na Białorusi coraz częściej dochodzi do ukrytych zwolnień. Wiadomo o dziesiątkach przypadków nieprzedłużania lub rozwiązania umów z pracownikami oddziałów wydobywczych przedsiębiorstwa

Biełaruśkalij to białoruskie przedsiębiorstwo przemysłowe specjalizujące się w produkcji nawozów potasowych. Przedsiębiorstwo zatrudnia około 16 tyś. pracowników. W ostatnim okresie wzrosła liczba przypadków nieprzedłużenia krótkoterminowych umów o pracę, zwłaszcza z byłymi działaczami niezależnych związków zawodowych lub osobami, które były widoczne podczas protestów w 2020 roku. Przedstawiciele służby bezpieczeństwa przekazali do działów personalnych listy pracowników przedsiębiorstwa, z którymi należy rozwiązać umowy o pracę.

Wcześniej pracownicy zrzeszeni w niezależnym związku zawodowym mogli wysuwać żądania wobec pracodawcy czy negocjować układ zbiorowy przez co wywierali wpływ na warunki pracy i płacy. Obecnie w przedsiębiorstwie działa jedynie związek zawodowy całkowicie podporządkowany pracodawcy.

W ramach komentarza należy podkreślić, że obecnej wszystkie dostawy nawozów potasowych z Białorusi przez porty europejskie zostały wstrzymane. Białoruskie nawozy są sprzedawane przez Rosję pod przykrywką rosyjskich, a także przemycane na rynki UE, jednak ich ilość jest znacznie mniejsza niż przed wprowadzeniem sankcji. Sprzedaż nawozów potasowych stanowi strategiczny obszar dla reżimu Łukaszenki. Stąd kluczowe znaczenie sankcji.

Wszyscy powinniśmy uświadamiać całemu światu skalę łamania praw związkowych i pracowniczych na Białorusi- komentują polscy liderzy związkowi.

Pamiętajmy trwa akacja wysyłania pocztówek do ambasady Białorusi w RP.  Białoruscy związkowcy potrzebują naszego wsparcia!

źródło: https://www.salidarnast.info/post/at-belaruskali-dozens-of-workers-are-being-laid-off

bs