Leanid Sudalenka od 800 dni za kratami!

• środa, 05 Kwietnia 2023
  • Zagranica

Obrońca praw człowieka i prawnik związków zawodowych Leanid Sudalenka odsiedział już 800 dni. Obecnie przebywa w kolonii karnej, gdzie odbywa wyrok wydany przez Sąd Rejonowy w Homlu, który skazał obrońcę praw człowieka na pięć i pół roku więzienia.

W dniu 18 stycznia 2021 roku Leonid Sudalenka, szef homelskiego oddziału „Viasny”, został zatrzymany w drodze do biura i oskarżony o organizację i przygotowanie działań które rażąco naruszają porządek publiczny, oraz przygotowanie i szkolenie osób do udziału w takich akcjach, jak również ich finansowanie. W dniu 26 stycznia więzień polityczny został przeniesiony do kolonii karnej Vitsba.

Amnesty International uważa, że Leonid został skazany na podstawie całkowicie bezpodstawnych zarzutów związanych z komentowaniem naruszeń  podczas wyborów prezydenckich w 2020 roku.

Pamietajmy, że cały czas trwa akcja NSZZ Solidarność wysyłania pocztówek do Ambasady Białorusi w RP.

Kolejne komisje zakładowe i międzyzakładowe podejmują działania. Na sprawozdawczo-wyborczym WZD, delegaci OM NSZZ „Solidarność” PGE Białystok oraz zaproszeni goście, m.in. Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” Józef Mozolewski, włączyli się w akcję. Wypisano w sumie 70 kartek we słowami wsparcia dla więźniów reżimu Łukaszenki. Pozostałe kartki delegaci zabrali do swoich Komisji Oddziałowych celem dalszego propagowania akcji.

Akcja została podjęta także przez NSZZ Solidarność KWB Turów.

Związki zawodowe na Białorusi potrzebują naszej solidarności!

Materiał na podstawie: https://www.salidarnast.info/post/leanid-sudalenka-has-been-behind-bars-for-800-days

bs