Komisje zakładowe wysyłają pocztówki sprzeciwu do Ambasady Białorusi

• czwartek, 09 Lutego 2023
  • Zagranica

kolaż zdjęć. P.Machnica

Rozkręca się akcja wysyłania pocztówek do Ambasady Białorusi w Polsce. Aktywność podejmują wszelkie struktury związku: komisje zakładowe, regiony i branże.
NSZZ Solidarność rozpoczęła akcję wysyłki pocztówek wyrażających protest wobec łamania elementarnych praw związkowych i praw człowieka na Białorusi. O akcji można przeczytać tutaj, a o samych osadzonych związkowcach tutaj. Do akcji przystępują kolejne struktury związku. Przykładowo na zdjęciach towarzyszących tej informacji: Przewodniczący Zakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność w Swiss Krono Mariusz Michałek oraz członkowie Komisji.
Walka o godność człowieka i godność pracownika zawsze muszą stać na pierwszym planie – mówi Mariusz Michałek. Byliśmy, jesteśmy i będziemy solidarni ze związkowcami na Białorusi. Każdy reżim musi pamiętać o tym, że jego czas kiedyś się skończy- dodaje Przewodniczący.
Apelujemy o szerokie zaangażowanie w akcję. Jako jej tragiczne tło informujemy, że sąd w Grodnie skazał 8 marca 2023 r. w politycznym procesie na osiem lat więzienia o zaostrzonym rygorze Andrzeja Poczobuta, działacza polskiej mniejszości na Białorusi i dziennikarza. Rzecznik resortu spraw zagranicznych RP Łukasz Jasina poinformował, że w związku z „haniebnym wyrokiem” do MSZ wezwany został charge d’affaires ambasady Białorusi w Polsce Aleksander Czasnouski.
Polityczny proces Andrzeja Poczobuta aktywisty i dziennikarza mieszkającego na Białorusi rozpoczął się przed sądem obwodowym w Grodnie 16 stycznia. Proces został utajniony, co oznacza, że ani bliscy, ani media, nie mogli w nim uczestniczyć. W politycznym procesie Poczobut był oskarżony z dwóch artykułów kodeksu karnego dotyczących „wzniecania nienawiści” oraz „wzywania do działań na szkodę Białorusi”. Sędzia Dzmitryj Bubienczyk uznał Poczobuta za winnego, wymierzając ogólną karę ośmiu lat więzienia o zaostrzonym rygorze. Wyrok nie jest prawomocny.
„Reżim białoruski haniebnie skazał dziś Andrzeja Poczobuta na 8 lat więzienia. Polska historia końca XX wieku pokazuje, że moskiewscy namiestnicy stający przeciw własnemu społeczeństwu muszą upaść, a sprawiedliwość wygra. Zwycięży Wolna Białoruś i jej wierny syn Andrzej Poczobut!” – napisał w mediach społecznościowych prezydent RP Andrzej Duda.
Koleżanki i Koledzy
Działacze związkowi na Białorusi potrzebują naszego wsparcia i solidarności!
bs