IUF wspiera akcję Komisji Krajowej

• poniedziałek, 06 Marca 2023
  • Zagranica

fot. E.Janicka

Trwa akcja wysyłania kartek pocztowych do Ambasady Republiki Białorusi w Polsce w obronie związkowców-więźniów politycznych reżimu Łukaszenki na Białorusi. Akcję rozpoczęła Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”.

Podczas spotkania dotyczącego pozycji związków zawodowych w kontekście przekształceń własnościowych w grupie Mondelez, akcję poparli związkowcy z Mondelez z całej Europy. Do akcji dołączyli również działacze IUF, światowej federacji związków zawodowych przemysłu spożywczego, pod egidą której zorganizowano spotkanie.

Dziękujemy za wsparcie!

Spotkanie odbyło się w Genewie, w dniach 2-3 marca br. Jest odpowiedzią na politykę zarządu centralnego koncernu, który dokonuje akwizycji na unijnym rynku cukierniczym, przejmując te zakłady w których nie ma związków zawodowych, jednocześnie podejmując działania, mające marginalizować już istniejące organizacje związkowe. Dodatkowo bulwersuje fakt wypłaty sutych dywidend akcjonariuszom przedsiębiorstwa w sytuacji, gdy podwyżki wynagrodzeń pracowników są na poziomie znacząco poniżej progu inflacji, lub, tak jak w Niemczech, wynoszą 0 proc.

pp