• poniedziałek, 12 Czerwca 2023
  • W mediach

– Porozumienie związkowców z rządem jest pierwszym takim od 1991 roku, które dotyczy wszystkich sfer pracowniczych – powiedział w sobotę na antenie Polskiego Radia 24 rzecznik KK NSZZ „Solidarność” Marek Lewandowski. – Dotyka ono każdej sfery naszego rynku pracy – dodał.

Podpisanie porozumień z rządem Marek Lewandowski w PR24: Udało się w bardzo wielu poważnych obszarach wynegocjować dodatkowe środki

– Mamy po drugiej stronie partnera, który chce rozmawiać, chce prowadzić dialog, z którym możemy przez pół roku szukać różnych rozwiązań. I to, co jest najważniejsze: udało się w bardzo wielu poważnych obszarach wynegocjować dodatkowe środki dla ludzi, które w dużej części rekompensują tę ciężką sytuację, w której jesteśmy po covidach i w związku z wojną – wzrostem cen energii, gazu i innych rzeczy z tym związanych. Te środki więc w bardzo wielu obszarach dają ulgę – podkreślił Marek Lewandowski.

Rzecznik KK NSZZ „Solidarność” w rozmowie z Tadeuszem Płużańskim zapowiedział, że Solidarność porozumiała się z rządem m.in. w sprawie utrzymania emerytur pomostowych.

– Donald Tusk w 2008 roku powiedział, że nie ma już potrzeby utrzymania takich emerytur, bo szczególne i szkodliwe warunki w gospodarce będą likwidowane i nie będzie potrzeby korzystania z tego świadczenia. Oczywiście te warunki nigdy nie zostały zlikwidowane. Ludzie dalej pracują w ciężkich i szkodliwych warunkach – zaznaczył Lewandowski. Dodał, że porozumienia otwierają też drogę do negocjacji emerytur stażowych.

Skorzysta też budżetówka

Marek Lewandowski dodał, że związkowcy wynegocjowali także m.in. odmrożenie dopisu na ZFŚS oraz dodatkowe środki dla pracowników sektora budżetowego, które otrzymają w formie nagrody.

Rzecznik KK NSZZ „S” wspominał także o pomocy dla pracowników Domów Pomocy Społecznej, którzy otrzymają około 600 złotych miesięcznie dodatku. Obejmie on około 55 tysięcy pracowników tych placówek. Dodatki będą dotyczyć okresu od kwietnia do grudnia 2023 roku.

Całej rozmowy można posłuchać TUTAJ.

źródło: PR24