Słupska „Solidarność” stawia na rozwój Związku

• Rozwój Związku

fot. pixabay

fot. pixabay

To już siódmy etap rozmów ze związkowcami z Regionu Słupskiego NSZZ „Solidarność” poświęcony rozwojowi Związku. O wypowiedź poprosiliśmy Dorotę Gasyna, wiceprzewodniczącą Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Spółdzielni Mieszkaniowej „Kolejarz” w Słupsku.
Jak często wasza OZ organizuje Walne Zebrania związkowe?
Takie spotkanie u nas odbywa się raz w roku.
Jak często jest posiedzenie Komisji Zakładowej i Rewizyjnej?
Jeżeli mamy jakieś istotne problemy, tak jak ostatnio rozmawialiśmy o podwyżkach płac, to częste są nasze kontakty z pracodawcą, a standardowo to przynajmniej są takie 3 lub 4 spotkania w roku.
O czym rozmawiacie na tych spotkaniach?
Wiele czasu poświęcamy naszym sprawom zakładowym, omawiamy strategię, jak negocjować z pracodawcą w czasie rozmów o podwyżki, omawiamy także podział naszego funduszu socjalnego, gdzie bez naszej zgody pracodawca nie może sam sobie wyznaczać stawek i czego dotyczą kwoty w naszym preliminarzu socjalnym. Walne Zebranie to rodzaj podsumowania z rocznej naszej działalności i nakreślenie planu na przyszły rok.
Co zdaniem waszych członków jest teraz najważniejsze do zrobienia w Związku na szczeblu Waszego zakładu pracy, naszego Regionu i Kraju?
Ostatnio takim palącym problemem to były podwyżki naszych wynagrodzeń, które udało nam się wywalczyć dla całej załogi, na szczeblu regionu i kraju to najważniejszy jest rozwój naszego Związku poprzez wzrost jego liczebności.
Jak często macie spotkania z pracodawcą?
W zależności od potrzeb spotykamy się z naszym pracodawca i nie mamy trudności z dogadywaniem się we wszystkich sprawach dotyczących naszej spółdzielni.
Co mówicie pracownikom w rozmowach o przystąpieniu do związku zawodowego?
W naszych rozmowach podkreślamy role jaką spełnia nasza organizacja związkowa. Dajemy pracownikom bezpieczeństwo zatrudnienia i w razie potrzeby służymy środkami, które pozwalają pracownikowi godnie pracować.
Dużą rolę przywiązujemy w takich rozmowach do wyjaśniania na czym polega rola związku zawodowego w zakładzie pracy, każdy musi być tego świadomy, ze lepiej jego interesy pracownicze będzie reprezentował związek zawodowy niż sam pracownik w pojedynkę.
Związek zawodowy daje pewnego rodzaju gwarancje bezpieczeństwa pracownikowi i ochrania przed pracodawcą jeżeli zaistnieje taka potrzeba, mówimy, że pracownik nie zostanie sam ze swoimi problemami, że zawsze my go będziemy reprezentować w razie potrzeby.
Czy wie Pani jaka jest liczebność naszego Związku na szczeblu krajowym?
Nie mam takiej wiedzy, nie wiem.
A ile liczy nasz Region członków?
Nie orientuję się.
Ile  członków liczy wasza OZ  i ile pracowników jest zatrudnionych w waszym zakładzie pracy?
Obecnie w naszej Organizacji Zakładowej są 22 osoby, a wszystkich zatrudnionych jest 50 pracowników.
Czy widzicie jakieś zależności liczby członków odnośnie skuteczności związku?
Jest taka zależność, im liczniejszy związek tym więcej się liczy w rozmowach z pracodawcą i taka wiedzę i świadomość posiadają wszyscy nasi członkowie.
Czy posiadacie jakiś plan, aby pozyskać nowych członków?
Nie mamy takiego planu stricte, ale bardzo często rozmawiamy z naszymi potencjalnymi członkami, jesteśmy trochę ograniczeni, ponieważ nie ma tak dużo osób u nas zatrudnionych, dlatego mamy ograniczone pole działania.
Czy przy takiej liczebności udaje się wam załatwić wasze postulaty?
Tak, jak wspomniałam nasze sprawy załatwiane są pozytywnie.
Dziękuję za rozmowę.
Region Słupski NSZZ „solidarność” / kk