Zwalczanie raka musi być ważną częścią unijnej strategii BHP

• poniedziałek, 15 Lutego 2021
  • Branże

Komisja Europejska opublikowała w lutym 2021 r. Plan walki z rakiem. W ocenie związków zawodowych jest on jednak mało ambitny i konieczna jest intensyfikacja działań na rzecz wyeliminowania chorób nowotworowych powiązanych z pracą zawodową.

Plan Komisji opiera się na 4 głównych filarach. Pierwszy stanowi zapobieganie poprzez działania dotyczące kluczowych czynników ryzyka, takich jak tytoń (w celu zapewnienia, aby mniej niż 5% populacji używało tytoniu do 2040 r.), szkodliwe spożycie alkoholu, czy zanieczyszczenie. Ponadto kampania „HealthyLifestyle4All” będzie promować zdrową dietę i aktywność fizyczną. Drugi filar to wczesne wykrywanie raka poprzez poprawę dostępu do badań, ich  jakości i diagnostyki, co ma zagwarantować, że 90% populacji UE kwalifikującej się do badań przesiewowych w kierunku raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego będzie im poddana do 2025 r.  Pomóc ma w tym nowy, wspierany przez UE program screeningu. Trzecim filarem ma być diagnozowanie i leczenie poprzez działania zapewniające lepiej zintegrowaną i kompleksową opiekę nad chorymi na raka oraz równy dostęp do wysokiej jakości opieki i leków. I wreszcie, w czwartym filarze chodzi o  poprawę jakości życia pacjentów z rakiem oraz osób, które przeżyły terapię, w tym rehabilitacja, oraz środki wspierające integrację społeczną i reintegrację w miejscu pracy. Uruchomiona zostanie inicjatywa „Lepsze życie dla pacjentów z rakiem”, skupiająca się na opiece kontrolnej.

W odpowiedzi na publikację tego planu Per Hilmersson, Zastępca Sekretarza Generalnego EKZZ wskazał, że ruch związkowy z zadowoleniem przyjmuje uwzględnienie w nim bezpieczeństwa i higieny pracy, jednakże rozczarowujące są niewielkie ambicje Komisji w tym obszarze. Ponad 100 000 osób umiera co roku w Europie na raka powiązanego z pracą zawodową, co stanowi około 10% wszystkich zgonów kancerogennych. Dlatego w ocenie EKZZ rak związany z pracą powinien być bardziej widoczny w planie Komisji, a eliminowanie go powinno być priorytetem i wizją na 2030 r.

Hilmerssson zwrócił uwagę, że istnieją proste środki, które UE może podjąć, aby osiągnąć postęp w realizacji tego celu. Ponieważ rak skóry jest jednym z najpowszechniejszych, ograniczenia ekspozycji na słońce musi być częścią unijnych norm dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa. Ponadto instytucje UE powinny do 2024 r. ograniczyć poziomy narażenia na co najmniej 25 dodatkowych priorytetowych substancji rakotwórczych w dyrektywie UE w sprawie czynników rakotwórczych lub mutagenów w miejscu pracy oraz wzmocnić ochronę przed takimi czynnikami jak: krzemionka krystaliczna,  emisje związane z używaniem oleju napędowego czy  azbest. Luki istniejące w ochronie przed rakiem w UE pokazują również, że istnieje potrzeba przyjęcia nowego, spójnego, przejrzystego i opartego na ryzyku systemu ustalania limitów narażeń.

bs