Nie żyje prof. Jadwiga Staniszkis. Piotr Duda składa kondolencje

• wtorek, 16 Kwietnia 2024
  • Regiony

„Z ogromnym smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci prof. Jadwigi Staniszkis” – przekazał Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Z ogromnym smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci

prof. Jadwigi Staniszkis

związanej z Solidarnością od początku jej istnienia.

Prof. Jadwiga Staniszkis była członkiem Komisji Ekspertów MKS w sierpniu 1980 roku,

a potem wykładowcą Wszechnicy Solidarności.

W imieniu Komisji Krajowej

Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”

składam szczere wyrazy współczucia

rodzinie, bliskim i przyjaciołom Zmarłej.

Zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Piotr Duda

przewodniczący

Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”

Prof. Jadwiga Staniszkis

W 1965 ukończyła studia w Sekcji Socjologicznej Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Warszawskiego. W 1971 obroniła doktorat, zaś w 1978 uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dziedzinie socjologii. 20 października 1992 otrzymała tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych.

Uczestniczyła w wydarzeniach marcowych 1968 roku. Za udział w protestach studenckich spotkały ją represje w postaci zwolnienia z pracy na Uniwersytecie i dziewięciomiesięcznego aresztu.

W sierpniu 1980 została zaproszona przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Gdańsku do udziału w negocjacjach ze stroną rządową. Weszła w skład Komisji Ekspertów MKS. Po zawarciu porozumień sierpniowych i utworzeniu NSZZ „Solidarność” doradzała związkowcom. Po wprowadzeniu stanu wojennego wykładała we Wszechnicy Solidarności i publikowała w prasie podziemnej. Jest autorką pracy „Samoograniczająca się rewolucja”.

CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje prof. Jadwiga Staniszkis

źródło: tysol.pl/Wikipedia.org