Śląsko-dąbrowska „S” zwróciła się do minister Hennig-Kloski. Chodzi o ceny prądu

• poniedziałek, 15 Kwietnia 2024
  • Branże

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 100

Prezydium Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” skierowało do minister klimatu Pauliny Hennig-Kloski stanowisko, w którym domaga się przedłużenia zamrożenia cen prądu co najmniej do końca 2024 roku. Jeśli to nie nastąpi, po 30 czerwca rachunki za energię zostaną dostosowane do cen rynkowych i tym samym będą wyższe od tych, które płacimy dzisiaj.

„Wszystko jest niejasne i mgliste”

Z informacji medialnych wynika, że rząd nie planuje przedłużania mrożenia cen prądu i po 30 czerwca zamierza uwolnić ceny energii. Zapowiada również przygotowanie innego mechanizmu osłonowego w postaci jednorazowego bonu energetycznego. Ma on trafić do tych obywateli, w których najbardziej uderzy uwolnienie cen. Bon ma być uzależniony od kryterium dochodowego.

„W wypowiedziach publicznych pani Minister pojawia się liczba 3,5 mln gospodarstw domowych, które taką osłoną miałyby być objęte, jednocześnie mówi się o premiowaniu jednoosobowych gospodarstw domowych i seniorów. Nie ma dedykowanych rozwiązań dla gospodarstw domowych, w których wychowują się dzieci. To wszystko jest niejasne, mgliste, wzbudza szereg wątpliwości i obaw” – czytamy w stanowisku Prezydium śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

„Priorytetem rządu powinna być ochrona gospodarstw domowych przez wzrostem cen energii. Jeśli na dwa i pół miesiąca przed planowanym uwolnieniem cen mechanizmy osłonowe są w powijakach, nie są znane kluczowe szczegóły, opinia publiczna nie zna wyliczeń dotyczących skutków tego kroku, to kierowany przez Panią resort powinien w pierwszej kolejności dążyć do wydłużenia okresu obowiązywania zamrożenia cen. Ewentualne zmiany w tym obszarze i wprowadzanie mechanizmów osłonowych winny być poddane szerokim konsultacjom społecznym, a prace nad zmianami powinny być prowadzone w sposób transparentny. To wymaga rozwagi i czasu” – podkreślono.

ZOBACZ TAKŻE: Oświadczenie Piotra Dudy w sprawie demonstracji przeciwko tzw. Zielonemu Ładowi

Domagając się przedłużenia zamrożenia cen energii do końca grudnia 2024 roku, związkowcy zadeklarowali jednocześnie gotowość do udziału w pracach dotyczących mechanizmów osłonowych, jakie powinno się wprowadzić po ewentualnym uwolnieniu cen.

W październiku 2022 roku ówczesny rząd wprowadził tzw. Tarczę Solidarnościową, aby chronić odbiorców energii elektrycznej. Zakładała ona, że ceny energii w 2023 roku będą zamrożone na poziomie z 2022 roku. Na początku grudnia 2023 roku uchwalono ustawę przedłużająca działanie tego mechanizmu osłonowego do końca czerwca 2024 roku.