Jest porozumienie w bielskiej Avio Polska. Załoga otrzyma podwyżki dzięki Solidarności

• poniedziałek, 25 Marca 2024
  • Branże

fot. Pixabay

19 marca podpisane zostało porozumienie wprowadzające podwyżki płac dla wszystkich pracowników bielskiej spółki Avio Polska. Wynagrodzenia dla całej 640-osobowej załogi tej firmy wzrosną średnio o niebagatelną kwotę blisko 860 zł. Na dodatek pracownicy dostaną wyrównania liczone od stycznia tego roku.

– To były długie, męczące rozmowy. Zaczęliśmy je jeszcze w lutym i przeprowadziliśmy łącznie cztery tury negocjacji. Efekty są bardzo dobre, jestem przekonana, że zdobyliśmy maksimum tego, co można było wywalczyć, ale nie ukrywam, że to wszystko kosztowało mnie osobiście mnóstwo zdrowia i energii. Marzę o odpoczynku, bo to już któreś z kolei wyczerpujące negocjacje, ale przed nami kolejne płacowe rozmowy w następnych spółkach, zrzeszonych w naszej organizacji – skomentowała Wanda Stróżyk, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Poland. Trzeba tu podkreślić, że to właśnie na Solidarności spoczywa główny ciężar prowadzenia negocjacji płacowych w kolejnych spółkach.

Z relacji związkowców z Solidarności wynika, że merytoryczne negocjacje wsparte stałym naciskiem na pracodawcę oraz poparciem pracowników przynoszą bardzo wymierne efekty. Przykładowo, niedawne negocjacje płacowe w spółce FCA Poland, która zatrudnia ponad dwa tysiące pracowników, zaowocowały wzrostem wynagrodzeń o 830 zł miesięcznie z wyrównaniem od stycznia br. Dodatkowo cała załoga dostała jednorazową premię – średnio w wysokości 6100 złotych.

W spółce ASK Poland załoga może się cieszyć podwyżkami wynagrodzeń o ponad 500 złotych, a także wzrostem o blisko połowę wysokości dodatków stażowych. Pracownicy tej firmy już dziś wiedzą, że – zgodnie z wynegocjowanym przez Solidarność porozumieniem – od stycznia przyszłego roku ich wynagrodzenia na pewno wzrosną o kolejne 500 zł.

W spółce Marelli w efekcie negocjacji (zakończonych jeszcze w ubiegłym roku) wynagrodzenia liczącej około 760 osób załogi wzrosły o 700 złotych. W spółce FCA Powertrain wynagrodzenia pracowników wzrosły o 750 złotych, dodatkowo cała załoga dostała jednorazowe premie średnio w wysokości 6450 zł.

Na spore podwyżki wynagrodzeń mogą liczyć także pracownicy FCA Services (średnio 800 zł miesięcznie i specjalna jednorazowa premia 5875 zł), Sirio Polska (miesięcznie ok. 550 zł i dodatkowo jednorazowa premia w wysokości 4000 zł), Edison Next Poland  (dla każdego pracownika 805 zł).

– Oczywiście jest satysfakcja z każdego podpisanego porozumienia, bo – choć nasze oczekiwania i żądania zawsze były większe – podwyżki te poprawiają znacząco wynagrodzenia naszych pracowników i choć w części łagodzą skutki inflacji – podkreśliła Wanda Stróżyk, która wkrótce będzie negocjować podwyżki w kolejnych firmach – tym razem dla pracowników spółek Denso i Genpact.