Unijna polityka klimatyczna sprawi, że „oberwą” wszyscy

• piątek, 22 Marca 2024
  • Regiony

Dziś w Dąbrowie Górniczej odbyło się Walne Zebranie Delegatów Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” ArcelorMittal Poland S.A. – Dąbrowa Górnicza.

– Zebrania zwołujemy co roku. Uważamy, że warto omówić najważniejsze problemy, ale też sukcesy Związku. Widać, że delegaci mają głód wymiany informacji – powiedział po obradach Mirosław Nowak, przewodniczący MOZ NSZZ „Solidarność” AreclorMittal Poland S.A – Dąbrowa Górnicza.

„Unijna polityka klimatyczna uderza w hutnictwo”

W tegorocznym zebraniu udział wziął przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. Omówił największe sukcesy Związku w ciągu ostatnich miesięcy, m.in. wprowadzenie w życie przepisów zapewniających większą ochronę działaczom związkowym oraz odwrócenie wygasającego charakteru emerytur pomostowych.

Mówił także o bieżących problemach, na które reaguje Solidarność, m.in. decyzji rządu o powrocie do pięcioprocentowej stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe, co, jak zaznaczył, wydaje się irracjonalnym pomysłem w kontekście na przykład obniżenia podatku w branży beauty.

Poruszył także temat planowanego na 10 maja protestu przeciwko tzw. Zielonemu Ładowi, jaki organizuje Solidarność i przygotowań do złożenia wniosku o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum. Unijna polityka klimatyczna, jak powiedział, uderza także w branżę hutniczą w dużym stopniu, potrzebne są więc zdecydowane działania, by się jej przeciwstawić.

Piotr Duda mówił wreszcie o Patronie Solidarności, bł. ks. Jerzym Popiełuszce i o tym, że ten Rok jest w Solidarności właśnie Rokiem Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Podarował także przewodniczącemu Nowakowi plakat z wizerunkiem ks. Popiełuszki oraz mottem: „Nigdy nie można zrezygnować z walki o wolność i prawdę”.

Do zebranych przemawiał także goszczący na obradach Dominik Kolorz, przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”.

„Dla nas emerytury pomostowe są niezwykle ważne”

– Dziękowaliśmy za dobre rozwiązania, na przykład doprowadzenie do odwrócenia wygasającego charakteru emerytur pomostowych. Dla nas to niezwykle ważna sprawa. Dotąd bowiem w jednym zakładzie, przy jednym piecu pracowały obok siebie osoby, które z tego rozwiązania mogły skorzystać i takie, które mimo wypracowania w ciężkich warunkach 10-15 lat na taką emeryturę nie mogły liczyć. Teraz jesteśmy w zupełnie innej sytuacji. Skorzystaliśmy także z podwyższenia odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

– powiedział z kolei po spotkaniu Mirosław Nowak.

– Dyskutowaliśmy o tym, co nas czeka w kontekście walki z unijną polityką klimatyczną. Przed nami trudny okres mobilizacji. Naszej branży ten problem dotyczy w dużym stopniu, dlatego jesteśmy gotowi do tego, by zaprotestować przeciwko tzw. Zielonemu Ładowi. Ale także mówiliśmy o potrzebie informowania społeczeństwa o tym, że unijna polityka klimatyczna sprawi, że „oberwą” wszyscy, nie tylko górnicy czy hutnicy

– dodał.

W drugiej części spotkania omówiono także bieżące problemy wewnętrzne i wyzwania organizacji.

źródło: www.tysol.pl