Już jutro w Łodzi pikieta w obronie praw pracowniczych i związkowych

• wtorek, 19 Marca 2024
  • Regiony

fot. materiały organizatorów

20 marca przed budynkiem Zarządu Lokali Miejskich przy al. Kościuszki 47 w Łodzi odbędzie się zorganizowana przez Organizację Międzyzakładową Pracowników Administracji NSZZ „Solidarność” pikieta w obronie praw pracowniczych i związkowych. Początek planowany jest na godzinę 16.

Pikieta zorganizowana została przede wszystkim jako wyraz wsparcia dla zwolnionego działacza związkowego w ZLM – Marka Piórka.

Zwolnienie Marka Piórka

Przypomnijmy, 5 lutego wręczono Markowi Piórkowi wypowiedzenie umowy o pracę. Problem w tym, że jest to pracownik, którego stosunek pracy objęty jest szczególną ochroną jako działacza Solidarności, członka zespołu ds. negocjacji Regulaminów: Wynagradzania i Pracy w Zarządzie Lokali Miejskich. Marek Piórek od dwóch lat pełni także funkcję Męża Zaufania w Zarządzie Lokali Miejskich w Łodzi. Zakładowa Solidarność twierdzi, że zwolnienie jest bezprawne.

Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Administracji twierdzi, że wręczając wypowiedzenie panu Markowi Piórkowi, złamano prawo po pierwsze dlatego, iż nie czekano na opinię w tej sprawie zakładowej Solidarności.

„Pozbycie się z jednostki twardego negocjatora”

Ta została wręczona pracodawcy już po zwolnieniu działacza. Napisano w niej m.in.: „W ocenie Komisji Międzyzakładowej NSZZ «Solidarność» Pracowików Administracji jednym z rzeczywistych powodów wypowiedzenia przez Panią Dyrektor umowy o pracę zawartej z Panem Markiem Piórkiem, jest pozbycie się z jednostki samorządowej twardego negocjatora, który nieprzejednanie stoi na stanowisku, że podstawowym warunkiem zawarcia porozumienia pomiędzy związkiem zawodowym, a pracodawcą w sprawie dokonania zmian w regulaminie wynagradzania Zarządu Lokali Miejskich jest wprowadzenie comiesięcznej premii regulaminowej”.

Autorzy opinii podkreślają, że Marek Piórek prowadzi aktywną działalność związkową „wyłącznie w zakresie prerogatyw i kompetencji udzielonych mu przez Komisję Międzyzakładową NSZZ «Solidarność» Pracowników Administracji”. Dodają, że jego działalność została wysoko oceniona przez członków związku i pozostałych pracowników.

„Konkludując, przyczyny wypowiedzenia są pozorne i niekonkretne, a faktyczną przyczyną zamiaru wypowiedzenia jest bezpośrednia chęć ingerowania pracodawcy w działalność niezależnych organów takich jak związek zawodowy i Mąż Zaufania” – napisano w opinii. Działanie pracodawcy ocenili jako „wysoce nieetyczne, bezzasadne i podważające zaufanie do Dyrektora Zarządu Lokali Miejskich”.
Żądają natychmiastowego cofnięcia oświadczenia woli pracodawcy.

Źródło: tysol.pl/NSZZ „S” w ZLM