Seniorzy „S” chcą waloryzacji świadczeń dwa razy do roku

• piątek, 01 Marca 2024
  • Branże

Posiedzenie Rady Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” / fot. NSZZ "S" Region Mazowsze

28 lutego br. w Łodzi odbyło się planowe posiedzenie Rady Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność”. Rozmawiano m.in. o waloryzacji świadczeń.

nformacje na temat bieżącej działalności KSEiR przedstawił Wiktor Kubisiak – przewodniczący Sekretariatu.

Omówił współpracę Sekretariatu ze strukturami związkowymi, w tym z Komisją Krajową, oraz przekazał informacje na temat działalności Rady do spraw Polityki Senioralnej przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Przypomnijmy, że Wiktor Kubisiak w marcu ubiegłego roku został powołany na członka ww. Rady na kadencję 2020 – 2024.

W bloku spraw organizacyjnych odbyła się dyskusja nad Regulaminem obrad Rady KSEiR, który został przyjęty drogą uchwały.

Zebrani zajęli się sprawami finansowymi. Rozliczono budżet za 2023 rok oraz przyjęto projekt budżetu na rok 2024.

Następnie przewodniczący Sekcji Regionalnych przedstawili informacje z działalności Sekcji.

Danuta Kubacka, przewodnicząca Sekcji Emerytów i Rencistów Regionu Mazowsze, powiedziała, że seniorzy z Mazowsza aktywnie uczestniczą w uroczystościach związkowych oraz historyczno-patriotycznych.

Zaprosiła zebranych na XXIV Ogólnopolską Drogę Krzyżową Ludzi Pracy ulicami warszawskiego Żoliborza. – W tym roku spotykamy się 22 marca. Uroczystość rozpocznie Msza św. o godz. 17.00. Procesja pokutna tradycyjnie wyruszy z kościoła Świętego Stanisława Kostki, od grobu błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, patrona Solidarności, przyjaciela i patrona NSZZ „Solidarność”. Jak co roku delegacja naszego Sekretariatu też będzie niosła krzyż między dwoma stacjami. Zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w uroczystości – powiedziała Danuta Kubacka.

Stanowisko ws. bezpłatnych leków

Następnie Wanda Lemanowicz z Sekcji Emerytów i Rencistów Regionu Gdańskiego przedstawiła projekt stanowiska ws. bezpłatnych leków. „Jesteśmy zadowoleni z powodu wprowadzenia ustawy z dnia 30 sierpnia 2023 roku zapewniającej bezpłatne leki dla seniorów 65+. Uważamy tę zmianę, rozszerzającą listę leków refundowanych za krok w dobrym kierunku. Zwracamy się z prośbą, aby pozostałe leki dla naszej grupy wiekowej były płatne 30%, w tym również leki na recepty od lekarzy prywatnych, z porad, z których korzystamy, gdyż czas oczekiwania na wizytę u specjalistów jest bardzo długi” – czytamy w dokumencie.

Rada Sekcji jednogłośnie poparła przedstawiony postulat.

Stanowisko ws. waloryzacji emerytur i rent

Natomiast Stanisław Alot z Regionu Rzeszowskiego przedstawił projekt stanowiska ws. waloryzacji emerytur i rent. W dokumencie proponuje się zmiany w zapisach ustawy o emeryturach i rentach z FUS, m.in. brzmienie art. 88 ust. 1. na „emerytury i renty podlegają corocznej waloryzacji od dnia 1 marca. Jeśli inflacja w pierwszym półroczu roku kalendarzowego przekroczy 5 proc. emerytury i renty powinny podlegać waloryzacji dwa razy do roku”.

Rada Sekcji jednogłośnie przyjęła przedstawione stanowisko.

Źródło: NSZZ „S” Region Mazowsze / tysol.pl