Solidarność Zagłębia Miedziowego wspiera działania organizacji „S” w PKS w Lubinie

• wtorek, 27 Lutego 2024
  • Regiony

Przewodniczący OZ NSZZ "S" w PKS w Lubinie / fot. NSZZ "S" Region Zagłębie Miedziowe

„Zarząd Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ «Solidarność» stanowczo żąda podjęcia przez większościowego akcjonariusza dialogu ze związkami zawodowymi i zaprzestania dalszych prób ograniczenia praw akcjonariuszy mniejszościowych – pracowników spółki” – piszą w stanowisku z 23 lutego 2024 roku członkowie Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność”.

Członkowie Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność” wyrazili poparcie dla działania Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w PKS w Lubinie, której celem jest uniemożliwienie dokonania zmiany statutu spółki.

„Proponowane zmiany są pogwałceniem praw akcjonariatu mniejszościowego i w konsekwencji zaszkodzą wszystkim pracownikom spółki” – przekonują w stanowisku.

„Zagrożenie dla miejsc pracy”

„Działania polegające na zwołaniu Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki PKS Lubin S.A. przez większościowego akcjonariusza spółki – Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej TOUR Sp. z o.o. z siedzibą w Jeleniej Górze, prowadzą do ograniczenia możliwości kontrolnych przedstawicieli załogi w Radzie Nadzorczej. Stanowi to zagrożenie dla miejsc pracy pracowników akcjonariuszy mniejszościowych. Istnieje realna obawa, że PKS Lubin S.A. posłuży do transferu środków na spłatę zadłużenia spółki większościowego akcjonariusza, a mniejszościowi Członkowie Rady Nadzorczej nie będą mogli się temu przeciwstawić” – czytamy w stanowisku.

Zdaniem związkowców wnioskowane zmiany w proponowanym kształcie są wypowiedzeniem wypracowanego konsensusu.

„Zarząd spółki w wyniku długoletnich wyrzeczeń pracowników, doprowadził do restrukturyzacji infrastruktury, zbudowania nowoczesnego taboru samochodowego, powstania stacji paliw gazowych CNG, rozwoju odnawialnych źródeł energii, nowoczesnych, doskonale wyposażonych warsztatów wraz z budynkiem biurowym. Powyższe osiągnięcia są wynikiem współpracy związków zawodowych i pracowników z zarządem spółki, który dba o interes załogi, utrzymanie miejsc pracy i podnoszenie wynagrodzeń” – piszą autorzy stanowiska.

„Zarząd Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ «Solidarność» stanowczo żąda podjęcia przez większościowego akcjonariusza dialogu ze związkami zawodowymi i zaprzestania dalszych prób ograniczenia praw akcjonariuszy mniejszościowych – pracowników spółki” – czytamy.

Źródło: NSZZ „S” Region Zagłębie Miedziowe