„Nasz głos musi być słyszalny w Brukseli”. Piotr Duda spotkał się z Josefem Středulą, przewodniczącym ČMKOS

• wtorek, 27 Lutego 2024
  • Kraj

Spotkanie Piotra Dudy i Josefa Středuli / fot. M. Szymański

Dziś w Pradze przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” spotkał się z przewodniczącym Czesko-Morawskiej Konfederacji Związków Zawodowych (ČMKOS). Rozmawiano m.in. o Zielonym Ładzie.

Przewodniczący związków dyskutowali o Zielonym Ładzie i zagrożeniach związanych z wprowadzeniem go, zarówno na szczeblu europejskim, jak i konkretnie w Polsce i w Czechach.

– Przewodniczący Středula podziela nasze obawy dotyczące konsekwencji wprowadzenia Zielonego Ładu. Rozumie, do czego może doprowadzić tak restrykcyjna unijna polityka klimatyczna – relacjonuje Mateusz Szymański, kierownik Biura Zagranicznego Komisji Krajowej NSZZ „S”, który także uczestniczył w dzisiejszym spotkaniu.

„Zielony Ład skonsumuje wzrost poziomu życia”

Rozmawiano także o obecności Polski i Czech w Unii Europejskiej. Przewodniczący Středula wyraził pogląd, iż mimo że w tym roku mija 20 lat, odkąd oba kraje należą do UE, w Czechach wciąż nie zauważa się porównywalnego w stosunku do krajów starej piętnastki poziomu życia.

Dyskutowano także o płacy minimalnej w obu krajach. Obaj przewodniczący wyrazili obawę, że rozwiązania dotyczące Zielonego Ładu skonsumują wzrost poziomu życia, jaki nastąpił w poprzednich latach.

Panowie poruszali także temat dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej dotyczącej również rokowań zbiorowych, którą oba kraje muszą ratyfikować do listopada tego roku. Rozmawiano także o systemach emerytalnych w obu krajach, co związane jest z najnowszymi propozycjami rządu czeskiego.

Wzmocnić głos związkowy

Przewodniczący Piotr Duda omawiał ubiegłoroczne negocjacje Solidarności z rządem oraz porozumienie, jakie podpisano w Stalowej Woli 7 czerwca. Mówił także o wprowadzonych w wyniku porozumienia rozwiązaniach, m.in. zwiększeniu ochrony działaczy związkowych i wyższym odpisie na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Panowie zgodzili się co do tego, że wspólnie chcą wzmocnić głos związkowy na forach instytucji europejskich, tak by był bardziej słyszalny i by Unia Europejska nie zapominała o wymiarze społecznym wspólnoty.

Zapowiedziano dalszą współpracę obu reprezentowanych przez nich związków zawodowych, w ramach której w kwietniu do Gdańska ma przybyć przewodniczący Středula.

Źródło: tysol.pl