Ukraińcy o swoim życiu w Polsce. Badanie CBOS

• czwartek, 22 Lutego 2024
  • Kraj

Zdjęcie poglądowe/ fot. istockphoto.com.pl

Solidarność żywo zareagowała na potrzebę pomocy Ukrainie po wybuchu wojny. 24 lutego 2024 roku miną dwa lata od początku inwazji Rosji na Ukrainę. Tylko w pierwszych tygodniach konfliktu do naszego kraju z terenu Ukrainy przybyło prawie 2 mln osób. Dzisiaj publikujemy wyniki z badań przeprowadzonych wśród Ukraińców żyjących w Polsce pt. „Ukraińcy o swoim życiu w Polsce”.

Badanie zostało przeprowadzone przez CBOS w okresie od 28 listopada do 6 grudnia 2023 roku wśród Ukraińców żyjących w Polsce. Grupy obejmowały zarówno imigrantów sprzed wojny, jak i uchodźczynie wojenne.

Plusy życia w Polsce

Zdaniem badanych w Polsce żyje się lepiej niż w Ukrainie, ponieważ:

– łatwiej o pracę i są lepsze warunki pracy, większe bezpieczeństwo zatrudnienia i szacunek do pracownika,

– większy nacisk kładzie się na równowagę między życiem zawodowym i prywatnym,

– sprawnie działa państwo prawa,

– lepiej działa komunikacja miejska,

– jest bogatsza oferta kulturalna i rozrywkowa oraz wyższa kultura osobista Polaków.

Tym, co przewyższa życie w Ukrainie nad życiem w Polsce zdaniem badanych jest:

– znacznie sprawniej działająca służba zdrowia,

– lepiej działające usługi elektroniczne związane z bankowością czy sprawami urzędowymi,

– dłużej otwarte sklepy.

Relacje Ukraińców z Polakami

Wszyscy pamiętamy wielki przypływ solidarności z Ukrainą z początku wojny. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” w sposób kompleksowy uruchomił wtedy program wsparcia dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

Czytaj tutaj: Pomoc „Solidarności” dla Ukrainy! Podstawowe informacje (tysol.pl)

Jednak z czasem stosunek Polaków do Ukraińców zaczął się pogarszać. Z raportu CBOS wynika, że większość badanych uważa, że jest to związane z przesytem obecności Ukraińców w kraju, wzrostem kosztów życia w tym czasie oraz nagłaśnianiem przez media spraw, takich jak kryzys zbożowy czy protest przewoźników na granicy.

W rozmowach o relacjach z Polakami badani mówili o przyjaznych stosunkach, lecz znacznie częściej przeważały opowieści o konfliktach. Polacy często oskarżali Ukraińców o życie na ich koszt oraz niechętnie przyjmowali posługiwanie się przez nich językiem ukraińskim czy rosyjskim w miejscach publicznych.

Przeszkody i podziały

Badani byli też świadomi szeregu problemów, jakie niektórzy Polacy wiążą z ich obecnością w Polsce, takich jak: obciążenia dla systemu ubezpieczeń społecznych i służby zdrowia, „zabieranie” pracy i mieszkań Polakom, wzrost przestępczości czy konkurencja w obszarze relacji damsko-męskich.

Wśród samych Ukraińców żyjących w Polsce pojawiły się też podziały. Imigranci przedwojenni krytykowali często uchodźców za niewdzięczność i roszczeniowość; uchodźcy ze wschodniej Ukrainy odcinali się z kolei od tych z zachodniej. W wywiadach pojawiał się też podział na Ukraińców integrujących się z polskim społeczeństwem i nieintegrujących się – wśród tych drugich miały istnieć dalsze, silne podziały zależne od tego, z których miast i regionów Ukrainy pochodzili.

Czytaj tutaj: https://www.tysol.pl/a99913-ukrainki-na-prostej-historia-punktu-pomocy-uchodzcom-w-siedzibie-redakcji-tygodnika-solidarnosc-i-kk-nszz-s

W przeprowadzonym badaniu został przedstawiony ukraiński stereotyp Polaków. Ukraińcy uważają, że Polacy są wycofani, cenią prywatność i przestrzeganie zasad, podchodzą do pracy z rozsądkiem, a do rodziny z miłością. Ponadto są tolerancyjni, patriotyczni, oszczędni i potrafiący bardzo dużo wypić.

Pomimo pewnych obciążeń czy problemów wśród rozmówców panowało powszechne przekonanie, że obecność Ukraińców w Polsce jest dla naszego kraju bardzo korzystna.

źródło: CBOS Komunikat z badań jakościowych nr 2/2024; ISSN 2956-7394