W Muzeum Azji i Pacyfiku powstała Solidarność

• środa, 14 Lutego 2024
  • Rozwój Związku

fot. materiały własne

Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie powstała w końcu ubiegłego roku, ale już może poszczycić się tym, że zrzesza prawie połowę załogi.

Przewodniczącą KZ została wybrana Maria Szymańska-Ilnata. – Nigdy nie myślałam, że zostanę działaczem związkowym, ale nie żałuję, że wyraziłam zgodę na kandydowanie. Mam nowe obowiązki, ale i bardzo ciekawe doświadczenia. Ponadto mam kompetentnych kolegów z Komisji Zakładowej, z którymi tworzymy naprawdę zgrany zespół – mówi Przewodnicząca.

Związek przeciw odwołaniu Dyrektor

Powód powstania Związku Zawodowego w placówce był bardzo nietuzinkowy. A mianowicie – pracownicy chcieli zapobiec odwołaniu ówczesnej Dyrektorki Muzeum.

– Pani Dyrektor kierowała Muzeum przez 10 lat. Była w ocenie pracowników osobą merytoryczną, kompetentną, cieszyła się dużym autorytetem wśród zatrudnionych. Dlatego, kiedy dowiedzieliśmy się o planach jej odwołania, to my, jako załogą, napisaliśmy list do Marszałka Województwa, który sprawuje pieczę nad naszą placówką. Niestety to nic nie dało – tłumaczy Maria Szymańska-Ilnata.

Wtedy pracownicy postanowili założyć Związek Zawodowy. – Doszliśmy do wniosku, że reprezentacja pomoże nam umocnić naszą pozycję podczas oficjalnych rozmów – wyjaśnia Maria Szymańska-Ilnata.

Postawili na Solidarność

Na początku planowano zorganizować Związek Zawodowy działający tylko na terenie Muzeum, ale po wnikliwym zbadaniu tematu postanowiono przyłączyć się do NSZZ „Solidarność”. – Mamy kontakty z innymi placówkami muzealnymi na terenie Warszawy. Tam od dawna działają komisje zakładowe „Solidarności”. Zorganizowaliśmy spotkanie ze związkowcami z Muzeum Narodowego. Otrzymaliśmy informacje o strukturze NSZZ „Solidarność” i możliwościach, które oferuje Związek. Przekonały nas one, że warto założyć organizację „Solidarności” w Muzeum – opowiada Przewodnicząca.

– Ponadto mieliśmy mocne wsparcie i pomoc merytoryczną ze strony Działu Rozwoju Związku Regionu Mazowsze, a szczególnie ze strony Dariusza Siarkowicza – Zastępcy Przewodniczącego ZRM. Był on w Muzeum na wspólnym spotkaniu naszej organizacji z Panem Dyrektorem, gdzie została omówiona współpraca Związku a dyrekcją – dodaje.

Niestety Pani Dyrektor została odwołana, ale organizacja powstała i prężnie działa.

Związkowcy wskazują, że nowy Dyrektor Muzeum dr Józef Zalewski jest osobą otwartą na dialog społeczny i z uwagą słucha opinii Komisji Zakładowej. – Współpraca z obecnym Panem Dyrektorem dr Józefem Zalewskim idzie dość sprawnie. Z Komisją Zakładową są omawiane wszystkie zmiany. Opiniowaliśmy już nowy Regulamin Organizacyjny, a w najbliższym czasie planowana jest współpraca z Dyrekcją przy aktualizacji Regulaminu Pracy oraz Regulaminu Wynagradzania – relacjonuje Maria Szymańska-Ilnata.

Zapytany o współpracę z organizacją zakładową Dyrektor dr Józef Zalewski odpowiada, że „drzwi jego gabinetu są zawsze otwarte”. – Poprzednio byłem Zastępcą Dyrektora Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, gdzie stronę społeczną reprezentowały dwa Związki Zawodowe. To dało mi niezbędne doświadczenie w prowadzeniu dialogu społecznego. Uważam, że nie ma sytuacji, w których nie da się wypracować wspólnego stanowiska. Przecież wszyscy pracujemy dla dobra Naszego Muzeum – mówi Dyrektor.

Źródło: NSZZ „S” Region Mazowsze