Fińskie centrale związkowe żądają powstrzymania reform pogarszających warunki zatrudnienia

• piątek, 02 Lutego 2024
  • Zagranica

fot. www.sak.fi

Fińskie związki SAK i STTK zorganizowały wczoraj masową demonstrację przeciwko planowanym przez rząd zmianom w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych. Około 13 000 protestujących wzięło udział w wiecu na Placu Senackim w Helsinkach.

Związki zawodowe protestują przeciwko zmianom w przepisach dotyczących rynku pracy i cięciom w ubezpieczeniach społecznych proponowanym przez centroprawicowy rząd premiera Petteri Orpo.

Zdaniem fińskich związków zawodowych, środki zaproponowane przez gabinet Orpo zwiększą nierówności w społeczeństwie, osłabią pozycję pracowników i zaszkodzą grupom o niższych dochodach i bezrobotnym.

Kluczową kwestią jest zaproponowany przez rząd system, w którym płace w całej gospodarce są powiązane z sektorem eksportowym. Ograniczałoby to możliwości negocjacji płacowych, ponieważ podwyżki w jakimkolwiek sektorze nie mogłyby przekraczać poziomu wzrostu płac, który został ustalony w sektorze eksportowym.

W tym tygodniu odbywają się również strajki w poszczególnych branżach w całej Finlandii. Spodziewana liczba ich uczestników ma wynosić nawet 300 tys. pracowników. Strajki spowodują zamknięcie przedszkoli i żłobków, zakłócenie ruchu lotniczego i usług pocztowych, zamknięcie transportu publicznego i fabryk w całej Finlandii.

Przewodniczący SAK, Jarkko Eloranta, stwierdził, iż „świat pracy w Finlandii jest obecnie zastraszany w bezprecedensowy sposób, a zmiany legislacyjne są bezpośrednio podyktowane programem rządowym, który ma na celu podważenie warunków zatrudnienia i opieki społecznej. Wdrożenie tego programu sprawi, że ludzie będą coraz bardziej niepewni i bezsilni w pracy” – podkreśla.

Lider drugiej z central, STTK, Antti Palola dodaje, że „te działania konsolidacyjne rządu są niesprawiedliwe i dyskryminujące. Wdrożenie celów określonych w programie rządowym zwiększy niepewność w świecie pracy, będzie stanowić coraz większe wyzwanie dla zapewnienia środków do życia i uniemożliwi osiągnięcie celów w zakresie równości wynagrodzeń. Wzrost, którego potrzebuje Finlandia, nie powinien być tworzony poprzez pogarszanie warunków pracy i prowadzenie polityki nędzy”.

msz