Rewolucyjne Zasady UE dotyczące pracy platformowej – osiągnięto wstępne porozumienie

• czwartek, 14 Grudnia 2023
  • Zagranica

Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej w środę 13 grudnia osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie dyrektywy mającej poprawić warunki pracy osób pracujących na platformach cyfrowych.

Proponowana dyrektywa dotycząca pracy na platformach cyfrowych jest inicjatywą mającą na celu rozważenie klasyfikacji statusu zatrudnienia oraz wprowadzenie pierwszych unijnych regulacji dotyczących zarządzania algorytmicznego i wykorzystywania sztucznej inteligencji w miejscu pracy. Aktualnie, ponad 5,5 miliona osób wykonujących pracę na platformach może być niewłaściwie klasyfikowanych jako samozatrudnieni, co pozbawia ich istotnych praw socjalnych i pracowniczych.

Chociaż szczegóły tekstu porozumienia między Parlamentem Europejskim, Radą i Komisją są jeszcze uzgadniane, to podaje się, że planowane jest wprowadzenie kilka istotnych zmian. Pierwszym z nich jest odwrócenie ciężaru dowodu, co oznacza, że to teraz platformy będą obciążone odpowiedzialnością, by udowodnić brak formalnego stosunku pracy z pracownikami. Drugim kluczowym punktem jest przeprowadzenie obowiązkowej inspekcji w miejscu pracy po jednej reklasyfikacji. W praktyce oznacza to, że jeśli jeden pracownik przechodzi przez procedurę zmiany statusu zatrudnienia, władze muszą podjąć ocenę sytuacji jego współpracowników. Celem jest zapewnienie uczciwej oceny dla wszystkich pracowników na danej platformie. Kolejnym ważnym aspektem jest transparentność dotycząca algorytmów. Firmy platformowe będą zobowiązane do udostępniania informacji na temat algorytmów używanych do organizacji pracy. To ma na celu stworzenie przejrzystości i uniknięcie nadużyć, takich jak karanie pracowników za ich uczestnictwo w legalnych działaniach związkowych. Dodatkowo, przepisy zakazują przetwarzania niektórych rodzajów danych osobowych oraz wymagają od platform przekazywania informacji o samozatrudnionych pracownikach organom krajowym i przedstawicielom pracowników.

Dyrektywa zakłada również wzmocnioną rolę związków zawodowych i negocjacji zbiorowych w kształtowaniu ekonomii platformowej. Ta zmiana ma na celu zwiększenie wpływu związków zawodowych oraz procesów negocjacji zbiorowych na warunki pracy w rozwijającym się sektorze platformowym. To kroki mające na celu zwiększenie roli pracowników w podejmowaniu decyzji dotyczących ich zatrudnienia.

Analiza Komisji Europejskiej z 2021 r. pokazuje, że w sektorze platform cyfrowych działa ponad 500 firm, zatrudniając ponad 28 milionów ludzi, liczba ta ma wzrosnąć do 43 milionów do 2025 roku. Nowe zasady mają zagwarantować uczciwą konkurencję, ochronę pracowników i transparentność w erze rosnącego znaczenia pracy na platformach cyfrowych. Europejska Konfederacja Związków Zawodowych zaapelowała do Państw Członkowskich Unii Europejskiej o przyjęcie tego porozumienia i zapewnienie jego dokładnego wdrożenia i egzekwowania.

ik