Blokada importu Tesli do Skandynawii – kolejne związki zawodowe wspierają związkowców ze Szwecji

• poniedziałek, 11 Grudnia 2023
  • Zagranica

fot. IF Metall

W ostatnich miesiącach toczą się intensywne negocjacje między szwedzkim związkiem zawodowym IF Metall a potęgą branży samochodowej – firmą Tesla. Niestety, długotrwałe rozmowy nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, gdyż Tesla odmówiła podpisania układu zbiorowego, co stanowi naruszenie fundamentalnych zasad szwedzkiego rynku pracy. W rezultacie IF Metall ogłosił strajk.

W Szwecji i krajach nordyckich układy zbiorowe stanowią fundament ich modelu rynku pracy, opartego na wzajemnym szacunku i równych zasadach konkurencji dla wszystkich uczestników. Konflikt między IF Metall a Teslą zatem podważa zasady tego systemu. W obronie prawa do układów zbiorowych i solidarności z IF Metall, liczne szwedzkie i nordyckie związki zawodowe ogłosiły działania wspierające. Wyrazy poparcia przekazała również Europejska Konfederacja Związków Zawodowych, wzywając Teslę do poszanowania dialogu społecznego.

Norweski związek zawodowy Fellesforbundet ogłosił blokadę importu samochodów Tesli do Szwecji, wspierając strajkujących mechaników. Blokada ma rozpocząć się 20 grudnia. Inne grupy zawodowe, jak elektrycy czy pracownicy poczty, również zapowiedziały odmowę wykonywania usług dla Tesli. Solidarność ze szwedzkimi mechanikami płynie również z Danii, gdzie związek zawodowy 3F odmówił transportu samochodów Tesli do Szwecji.

Amerykański gigant, mimo licznych działań podejmowanych przez związki zawodowe, utrzymuje swoją politykę braku zgody na układy zbiorowe, twierdząc, że warunki pracy jego pracowników są porównywalne, lub nawet lepsze, niż te wymagane przez zawarte porozumienia. Tesla jest zdeterminowana do tego stopnia, że złamała jedną z reguł organizacji strajku w Szwecji ustaloną przez związki zawodowe i pracodawców dotyczącą tego, że do złamania strajku nie stosuje się łamistrajków.

ik