Solidarność w Górnośląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów coraz silniejsza

• czwartek, 23 Listopada 2023
  • Rozwój Związku

Podanie ręki - zdjęcie poglądowe / fot. pixabay.com

W ciągu ostatniego roku do Solidarności działającej w Górnośląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów w Katowicach zapisało się 160 osób. W sumie do „S” należy już ponad 30 proc. załogi firmy. Pracownicy dostrzegają, że działania podejmowane przez związkowców przekładają się na poprawę warunków pracy.

Jak mówi Marek Gaszka, przewodniczący Solidarności w GPW, od dłuższego czasu nie ma takiego miesiąca, w którym do związku nie zapisałyby się kolejne osoby. Zaznacza, że w tym roku dialog społeczny w firmie znacznie się poprawił. Dzięki temu udało się wynegocjować pierwsze od dwóch lat podwyżki wynagrodzeń.

Ponadto od 1 grudnia pracownicy firmy będą mogli wykupić Legitymację Kolei Śląskich uprawniającą do zakupu biletów kolejowych po niższych cenach.

– Wyszliśmy wspólnie ze Związkiem Zawodowym Pracowników GPW z taką inicjatywą, a pracodawca podpisał umowę z Kolejami Śląskimi. Już teraz wiele osób dojeżdża do pracy pociągami, a po 1 grudnia, gdy drastycznie wzrosną ceny za parkowanie w mieście, takich osób będzie jeszcze więcej. Wielu pracowników zostanie zmuszonych do tego, żeby przesiąść się na pociąg. Z Legitymacją Kolei Śląskich będą mogli zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie – podkreśla związkowiec.

„Siła związku tkwi w liczebności”

Marek Gaszka spory nacisk kładzie na organizowanie spotkań z pracownikami w poszczególnych oddziałach firmy. Robi to wspólnie z liderami „S” w tych jednostkach. – Podczas spotkań powtarzamy, że siła związku tkwi w liczebności. Mały związek nie będzie skuteczny. Jak widać, ten argument trafia do ludzi – mówi Marek Gaszka. Przyznaje, że podczas tych rozmów często pojawia się temat wysokości składki związkowej. – Jak rodzina znajduje się w trudnej sytuacji materialnej, to opłacenie składki wynoszącej 40, czy 50 zł miesięcznie może stanowić problem. Na szczęście „Solidarność” oferuje tak dużo zróżnicowanych benefitów, że wielu osobom ta składka zwraca się bardzo szybko. W dodatku można ją odliczyć od podatku, co także ma spore znacznie. Na początku ludzie korzystali przeważnie ze zniżek na paliwo i biletów do parków rozrywki, teraz sięgają np. po oferty turystyczne. Benefity to spory atut, ale najważniejsze są warunki pracy i wysokość płac – podkreśla.

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów zaopatruje hurtowo w wodę mieszkańców województwa śląskiego. W sumie w katowickiej dyrekcji i w ponad 20 oddziałach terenowych zatrudnionych jest blisko 1000 osób. W GPW działają trzy organizacje związkowe, w których łącznie zrzeszona jest ponad połowa pracowników firmy.

Źródło: NSZZ „S” Region Śląsko-Dąbrowski / aga