Porozumienie w amerykańskiej branży automotive

• sobota, 04 Listopada 2023
  • Branże

Po sześciu tygodniach rotacyjnych strajków związkowcy z United Automotive Workers (UAW) zmusili „Wielką Trójkę” do zawarcia kompromisu.

Sekwencja zdarzeń była następująca: 25 października UAW ogłosił zawarcie ramowego porozumienia z koncernem Forda, 28 października podpisano umowę z firmą Stellantis, a dopełnieniem zwycięstwa pracowników było zaaprobowanie 30 października nowych warunków zatrudnienia w amerykańskich zakładach General Motors. W ubiegłym tygodniu porozumienia zostały zatwierdzone przez lokalnych liderów związkowych, co oznacza, że jedno z większych osiągnięć ruchu związkowego w tym stuleciu, stało się faktem.

„Chcę podziękować wszystkim związkowcom, ich rodzinom i naszym sympatykom, którzy wspierali nas przez te długie sześć tygodni – powiedział Shawn Fain, przewodniczący UAW – Gdy zaczynaliśmy, dużo osób wątpiło w nasz sukces, ale pokazaliśmy, że zjednoczeni możemy osiągnąć nasze cele!”

Na mocy porozumień, zawartych do 30 kwietnia 2028 r., pracownicy otrzymają natychmiastową podwyżkę w wysokości 11%, a przez kolejne pięć lat ich wynagrodzenia mają wzrosnąć o dodatkowe 25%. Umowy chronią prawo pracowników do strajku, jak również zapewniają dodatkowe benefity, głównie związane z koncernowymi funduszami emerytalnymi. Pewnego rodzaju symbolem uznania podmiotowości pracowników i docenienia ich wkładu w funkcjonowanie firm jest punkt dotyczący wypłaty pięciu comiesięcznych transz w wysokości 500$ emerytowanym związkowcom, którzy pracowali w zakładach Forda, General Motors i Stellantis lub, w wypadku ich śmierci, pozostałym przy życiu ich współmałżonkom.

Wymiar społeczny zawartych porozumień podkreślił również prezydent Joe Biden, który, na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, podkreślił rolę klasy średniej w funkcjonowaniu Stanów Zjednoczonych i rolę związków zawodowych w jej tworzeniu.

Więcej informacji o przebiegu protestu tutaj:

(pp)