Marek Lewandowski: Solidarność będzie bronić tego, co udało się osiągnąć przez ostatnie osiem lat

• czwartek, 26 Października 2023
  • W mediach

/ fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

– Będziemy bezwzględnie bronić tego, co udało się przez ostatnie lata uzyskać. Te osiem ostatnich lat z punktu widzenia praw pracowniczych i związkowych, to były najlepsze lata w całym 30-leciu wolnej Polski. I wcale nie jest pewne, że jest to niezagrożone – mówił rzecznik „S” Marek Lewandowski na antenie Polskiego Radia Koszalin.

Rzecznik Komisji Krajowej NSZZ „S” Marek Lewandowski był w czwartek 26 października gościem „Studia Bałtyk” w Polskim Radiu Koszalin.

Związkowiec pytany był między innymi o priorytety Solidarności na najbliższe lata. W odpowiedzi wskazał na kwestię emerytur stażowych, które „w nowej konfiguracji (politycznej – przyp. red) będą jeszcze trudniejsze do zrealizowania” oraz na „przeniesienie ciężaru dialogu z polityków na dialog pomiędzy pracownikami a pracodawcami, tak jak ma to miejsce w większości rozwiniętych krajów UE, gdzie układy zbiorowe są istotą ładu na rynku pracy”.

– Jednak teraz, w tej nowej rzeczywistości najważniejsze staje się pytanie, czy nie będziemy musieli skupić się na obronie tego, co udało się uzyskać przez ostatnie osiem lat – wskazał.

Marek Lewandowski stwierdził, że Solidarność ma „bardzo niedobre doświadczenia” z rządami Donalda Tuska i jego ówczesnym ministrem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

– Po 2011 roku zaczęła się lawina zdarzeń, która doprowadziła do tego, że organizowaliśmy protesty, wyszliśmy z Komisji Trójstronnej, a dialog w Polsce się załamał. Mamy nadzieję, że każdy dojrzewa i tamta strona polityczna także dojrzała już do tego, że nie można lekceważyć pracowników i Solidarności. Będziemy bezwzględnie bronić tego, co udało się przez ostatnie lata uzyskać. Te osiem ostatnich lat z punktu widzenia praw pracowniczych i związkowych, to były najlepsze lata w całym 30-leciu wolnej Polski. I wcale nie jest pewne, że jest to niezagrożone – ocenił rzecznik „S”.

Źródło: tysol.pl / Polskie Radio Koszalin