Wyzwania przed europejskim społeczeństwem

• czwartek, 14 Września 2023
  • Zagranica

fot. ec.europa.eu

13 września 2023 roku przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, wygłosiła swoje coroczne przemówienie podczas „State of the Union 2023” w Strasburgu. To ważne wydarzenie stanowiło okazję do podsumowania dotychczasowych osiągnięć Unii Europejskiej oraz wyznaczenia priorytetów na przyszłość. Jednym z głównych tematów poruszonych przez von der Leyen były kwestie społeczne i wyzwania, jakie stoją przed społeczeństwem europejskim.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej podkreśliła, że Unia Europejska nie może skupiać się wyłącznie na kwestiach gospodarczych czy geopolitycznych, ale musi także troszczyć się o dobrobyt i jakość życia swoich obywateli. Jednym z głównych tematów poruszonych w wystąpieniu były kwestie społeczne i wyzwania, jakie stoją przed społeczeństwem europejskim. Von der Leyen zwróciła uwagę na fakt, że mimo zbliżającego się pełnego zatrudnienia, Europa mierzy się z poważnymi brakami kadrowymi. Wielu pracodawców boryka się z trudnościami w znalezieniu odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, co może hamować rozwój gospodarczy. W szczególności małe i średnie przedsiębiorstwa odczuwają te braki. Przewodnicząca zaapelowała o poprawę dostępu do rynku pracy, szczególnie dla młodych ludzi i kobiet. Ważnym elementem przemówienia było Równouprawnienie płci. Von der Leyen wyraziła wsparcie dla Dyrektywy dotyczącej płacy, która ma na celu zapewnienie równej płacy za równe prace. Ponadto, podkreśliła konieczność walki z przemocą wobec kobiet. Kwestie te są kluczowe dla osiągnięcia pełnej równości płci w Europie. Przewodnicząca zwróciła również uwagę na problem dostępu do opieki nad dziećmi. Brak odpowiednich możliwości opieki nad dziećmi może stanowić barierę dla kobiet na rynku pracy i wpływać na równowagę między pracą a życiem rodzinnym. Przemówienie przewodniczącej podkreśliło też znaczenie inwestowania w młodych ludzi i edukację. Młodzi Europejczycy stanowią przyszłość Unii Europejskiej, dlatego istotne jest zapewnienie im odpowiednich perspektyw zawodowych i dostępu do edukacji oraz szkoleń zawodowych.

Przemówienie Ursuli von der Leyen jasno wyraziło zobowiązanie Unii Europejskiej do dbania o dobrobyt swoich obywateli i rozwiązywania problemów społecznych. W kontekście zbliżających się wyborów europejskich, te kwestie stanowią ważny element agendy politycznej, który będzie musiał zostać uwzględniony przez europejskich liderów w kolejnych latach. Obywatele Europy oczekują, że Unia Europejska będzie kontynuować prace nad poprawą jakości życia i równości społecznej. Przewodnicząca Komisji Europejskiej podkreśliła więc  znaczenie dialogu społecznego i partnerstwa z przedstawicielami pracowników i pracodawców. Partnerzy społeczni odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu polityki Unii Europejskiej i muszą być zaangażowani w rozwiązywanie problemów społecznych.

ik