Senatorowie bardzo mocno trzymają się swojej szczególnej ochrony, a odmawiają jej kobietom w ciąży czy matkom karmiącym

• wtorek, 25 Lipca 2023
  • W mediach

– Jeżeli mówią o świętych krowach Senatorowie, którzy korzystają bardzo chętnie z własnego immunitetu, bardzo mocno trzymają się swojej szczególnej ochrony, a tej szczególnej ochrony odmawiają kobiecie w ciąży, matce karmiącej, społecznemu inspektorowi pracy czy działaczowi związkowemu, to jest to jest zadziwiające – mówił dziś na antenie Radia Gdańsk Michał Ossowski, redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność”, komentując senackie głosowanie nad nowelizacją ustawy o emeryturach pomostowych i niektórych innych ustaw.

W zeszłym roku Solidarność zorganizowała Marsz Godności, który jednak w związku z tragedią w Przewodowie zawiesiła. Wówczas rząd wystosował propozycję podjęcia negocjacji. Te negocjacje trwały pół roku, a w ich wyniku wypracowano duże porozumienie. Zawierało między innymi zniesienie wygasającego charakteru emerytur pomostowych, które są bardzo ważne, bo dotyczą pracowników wykonujących pracę w warunkach szczególnych. (…) Do tej nowelizacji wprowadzono także inne rozwiązania, m.in. zapisy, które uszczelniają ochronę pracowników, których stosunek pracy podlega szczególnej ochronie, m.in. kobiet w ciąży, matek karmiących czy społecznych inspektorów pracy – przypomniał Michał Ossowski.

„To jest absolutny skandal”

I rzeczywiście przez Sejm ta ustawa przeszła bardzo gładko, bo trudno byłoby jej zarzucić charakter polityczny. Wydawało się, że jest na te rozwiązania zgoda narodowa. Natomiast coś dziwnego stało się w Senacie. Senator Kochan zaczęła mówić o świętych krowach. No, jeżeli mówią o świętych krowach Senatorowie, którzy korzystają bardzo chętnie z własnego immunitetu, bardzo mocno trzymają się swojej szczególnej ochrony, a tej szczególnej ochrony odmawiają kobiecie w ciąży, matce karmiącej, społecznemu inspektorowi pracy czy działaczowi związkowemu, to jest to jest zadzwiające. To jest absolutny skandal. Mocno o tej sprawie piszemy w „Tygodniku Solidarność” i na pewno tej sprawy nie zostawimy. Tu znowu kłaniają się wybory i stusunek niektórych osób, które my w „Tygodniku” także pokazaliśmy i z imienia i nazwiska, i z twarzy, do nas, obywateli. Bo przecież te rozwiązania dotyczą dużej cześci obywateli. Tymczasem Senatorowie pozbawiają ich ochrony – powiedział Michał Ossowski

Formacje liberalne są formacjami elitarnymi. To znaczy oczywiście są za tym, by utrzymać specjalne prawa dla uprzywilejowanych, twardo się tego trzymają. Natomiast szary obywatel wedle głosów Senatorów w dużej mierze Platformy Obywatelskiej z ochrony nie może korzystać – dodał.

Powiedział też, że ma nadzieję, że w Sejmie nowelizacja zostanie jednak przegłosowana w pierwotnej formie.

Podczas audycji rozmawiano także o pierwszym sezonie serialu „Reset”.

– Muszę się przyznać, że kiedy były zapowiedzi, że taki serial dokumentalny powstanie, ja podchodziłem do tego dość sceptycznie. Pomyślałem, że to okres przedwyborczy, pewnie będzie jakaś propaganda – która zamiast pomóc, jeszcze zaszkodzi. Tych pierwszych dwóch odcinków nie oglądałem, stwierdziłem, że nie będę w tym brał udziału. Z informacji jednak, które do mnie dochodziły, zaczęło to wyglądać dość interesująco, więc nadrobiłem zaległości. Kolejne odcinki już oglądałem – łącznie z tym wczorajszym, podsumowującym. Uważam, że chociaż wszyscy zdawaliśmy sobie z tego sprawę, jak ta polityka była prowadzona, teraz widzimy dokumenty, które w tym serialu zostały pokazane, fakty, którym nie da się zaprzeczyć. Nawet gdyby założyć, że jakiś cel propagandowy jest, to przecież są dokumenty, są fakty, z którymi dyskutować nie można. Dwie kwestie, które szczególnie rzucają się w oczy, to stosunek do sojusznika – Stanów Zjednoczonych – za czasów prezydentury Busha – była to wręcz nielojalność. Druga kwestia, zwieńczająca ten sezon, czyli ta zgoda na to, żeby uniemożliwić wizytę prezydenta Lecha Kaczyńskiego na obchodach w Katyniu – na sugestię, na prośbę władz rosyjskich. Jest to jawne działanie na szkodę Państwa Polskiego, wbrew polskiemu interesowi. Jakakolwiek bowiem nie jest konkurencja polityczna, wewnętrzna, to przecież na zewnątrz musimy występować jako jedno państwo. Historia nas uczy, jak kończyła Polska, kiedy była skłócona – powiedział Michał Ossowski.

My jako społeczeństwo możemy dokonać resetu, nawet nie całej formacji, ale na pewno poszczególnych polityków, którzy w tym brali udział, bo działali na szkodę państwa – dodał.

Całej rozmowy można posłuchać TUTAJ.

źródło: Radio Gdańsk