Przejdź do treści Wyszukiwarka

W Płocku obchodzono 50. rocznicę Czerwca ’76

  • poniedziałek, 22 Czerwca 2026
  • Regiony
  • Autor: Admin

fot. Region Płocki NSZZ Solidarność


Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów przy pomniku bł. księdza Jerzego Popiełuszki i Protestów Robotniczych na „Stanisławówce”.

Czerwiec ’76

Pół wieku temu, 25 czerwca 1976 roku, Polacy wyszli na ulice w proteście przeciwko drastycznej podwyżce cen podstawowych artykułów spożywczych. Cukier miał wtedy zdrożeć o 90 procent, mięso średnio o 69 procent, a nabiał o około 64 procent.

Tego dnia w protestach uczestniczyło około 80 tysięcy pracowników zakładów przemysłowych. Władze PRL brutalnie spacyfikowały zwłaszcza wystąpienia w Radomiu i Ursusie. Zatrzymane osoby były bite, wyrzucane z pracy lub skazane na więzienie. Wydarzenia z czerwca ’76 roku przyczyniły się do powstania Komitetu Obrony Robotników.

Obchody w Płocku

Jednym z miast, gdzie doszło do największych wystąpień, był Płock. Wczoraj w tym mieście odbyły się obchody 50. rocznicy Czerwca ’76, w których uczestniczyli związkowcy z Regionu Płockiego, a także przedstawiciele Solidarności z Sierpca, Gostynina, Płońska czy Regionu Ziemia Radomska.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów przy pomniku bł. księdza Jerzego Popiełuszki i Protestów Robotniczych na „Stanisławówce”. Hołd uczestnikom wydarzeń sprzed 50 lat oddali między innymi przedstawicieli płockiej Solidarności na czele z przewodniczącym Andrzejem Burnatem oraz prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Obchody Czerwca '76 w Płocku

Potem uczestnicy obchodów przenieśli się do Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie biskup płocki Szymon Stułkowski odprawił Mszę Świętą w intencji uczestników Czerwca 1976 roku.

Obchody Czerwca '76 w Płocku
Obchody Czerwca '76 w Płocku


źródło: Region Płocki NSZZ „S” / ipn.gov.pl