W ramach projektu będziemy publikować informacje o układach zbiorowym pracy zawartych przez struktury NSZZ „Solidarność” i obowiązujących w zakładach pracy bądź w branżach.
Cykl ten ma na celu pokazanie roli układu zbiorowego pracy i zachęceniu tych struktur, w ramach których nie doszło jeszcze do zawarcia układu, do występowania z inicjatywą zawarcia układu. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza biorąc pod uwagę, że projektowane są nowe rozwiązania w zakresie układów zbiorowych pracy z uwagi na konieczność implementacji dyrektywy o minimalnych adekwatnych wynagrodzeniach.
Należy przypomnieć, że zgodnie z art. 9 k.p. układ zbiorowy pracy jest źródłem prawa pracy co oznacza, że na jego postanowienia można powoływać się przed sądami pracy, a powinny one być stosowane jak przepisy powszechnie obowiązujące tj. ustawa. Z tym, że zakres zakładowego układu zbiorowego pracy ograniczony jest do zatrudnionych w danym zakładzie pracy. W układzie zbiorowym pracy ustawodawca pozwala na odstąpienie od uregulowania powszechnie obowiązującego na korzyść pracownika. Z przepisu wynika, że postanowienia układów zbiorowych pracy nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych.
Zakładowy układ zbiorowy pracy dla pracowników „PZL-ŚWIDNIK”
Zakładowy układ zbiorowy pracy w Lubelskim Węglu „Bogdanka” S.A. w Bogdance
Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy dla Pracowników Nestlé Polska S.A. Oddział w Kargowej
#FunduszeUE
