W Brukseli odbyła się 7 listopada konferencja zorganizowana przez Europejski Instytut Związkowy (ETUI), pod hasłem: 20 lat po rozszerzeniu UE, co dalej ze stosunkami przemysłowymi w Europie Środkowo-Wschodniej.
Punktem wyjścia do debaty był specjalny- jubileuszowy numer kwartalnika Transfer. European Review of Labour and Research. Wśród tekstów tam zamieszczonych znalazł się artykuł współpracującego z NSZZ Solidarność dr Jana Czarzastego ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie odnoszący się do sytuacji stosunków pracy w naszym regionie Europy. Jednakże szczególną reakcję uczestników konferencji wywołał tekst autorstwa ekspertów NSZZ Solidarność – Barbary Surdykowskiej i Sławomira Adamczyka. Nosi on zamienny tytuł: Miraż europejskich stosunków przemysłowych i bardzo precyzyjnie opisuje – na postawie rozmów z ekspertami związkowymi z państw naszego regionu Europy – rozczarowanie dotyczące niedostatków solidarności związków zawodowych w poszerzonej UE.
– Pokazujemy tylko to co jest – mówi Barbara Surdykowska. – Na naszych oczach związki zawodowe w UE wycofują się do własnych krajowych „twierdz” w obliczu globalnych zagrożeń dla rynku pracy. To jest strategia samounicestwienia.
W trakcie konferencji bardzo silnie podkreślana była potrzeba wzmocnienia ponadnadgranicznej współpracy związków zawodowych także w odniesieniu do bliskiej zagranicy (Ukraina, Mołdawia). Było to jednak spotkanie eksperckie. Oczywiste jest, że powinniśmy pamiętać o związkowej wizji Europy Socjalnej, które EKZZ nakreśliła 25 lat temu na swoim kongresie w Helsinkach, ale teraz realia polityczne są znacznie bardziej skomplikowane – mówił Phillip Pochet, wieloletni szef ETUI.
– Nasz tekst jest prowokacyjny. Tego nie ukrywamy. Chodziło nam o to by wskazać, ze związki zawodowe w UE zatracają to co najważniejsze – a więc ukierunkowanie na poszukiwanie ponadgranicznych odpowiedzi na wyzwania które pojawiły się przed unijnym rynkiem pracy – mówi Sławomir Adamczyk. – Jeżeli tego nie będzie, to czym związki zawodowe będą różnić się od populistycznych ugrupowań, próbujących zdobyć poparcie europejskich pracowników – dodaje ekspert.
Dzięki życzliwości autorów, tutaj cały numer jubileuszowego wydania Transfer.
Biuro Branżowo-Konsultacyjne
KK NSZZ Solidarność