O roli Europejskich Rad Zakładowych (ERZ) i przedstawicieli pracowników na poziomie zarządów firm (ang. akronim BLER) w prowadzeniu dialogu społecznego z zarządami globalnych korporacji rozmawiano w Rzymie w dniach 27-28 czerwca. Spotkanie kończyło dwuletni projekt prowadzony przez firmę Syndex.
Uczestnicy konferencji, na podstawie wyników dwuletnich badań prezentowanych przez ekspertów, swoich doświadczeń i prezentowanych przypadków, dyskutowali w jaki sposób prowadzić współpracę pomiędzy przedstawicielami pracowników z poszczególnych krajów na forum firm ponadnarodowych. Wymiana poglądów była osadzona w szerszym kontekście zachodzących obecnie zmian w gospodarce Unii Europejskiej. Zwracano uwagę na problemy wynikające z transformacji energetycznej, rosnącej presji na minimalizowanie kosztów przez firmy, czego „beneficjentami” są szeregowi pracownicy. Szukano odpowiedzi na pytanie o miejsce i rolę ERZ i BLER w tej coraz bardziej złożonej strukturze ekonomicznej.
„Konferencja nie była „pudrowaniem” rzeczywistości – informuje Przemek Pytel, z BBK NSZZ „Solidarność” – Rozmawialiśmy o dających się zauważyć partykularyzmach wśród pracowników z poszczególnych krajów i działaniach pracodawców mających na celu wzmocnienie tych zjawisk. Natomiast co równie ważne, przedstawiano przykłady, gdzie spójne działanie reprezentacji pracowniczej na poziom ponadnarodowym dawało per saldo lepsze rezultaty. Z naszego, solidarnościowego doświadczenia, możemy również przytoczyć takie sytuacje gdy współpracując w wymiarze europejskim, udało się obronić miejsca pracy lub uzyskać lepsze warunki dla zwalnianych pracowników. Jednak należy pamiętać, że poza czynnikiem ideowym, równie ważne jest uprzednio wypracowane zaufanie pomiędzy współpracującymi przedstawicielami z różnych krajów, jak i poszukiwanie mianownika wspólnych interesów.”
Ten ostatni element akcentowali również inni uczestnicy konferencji. Kolejnym wnioskiem była potrzeba wzmocnienia wiedzy merytorycznej związkowców tak aby mogli w pełni wykorzystywać narzędzia jakie daje im unijne prawo. Równie jasno wskazano na potrzebę doprowadzenia do końca procesu zmian w dyrektywie o europejskich radach zakładowych.
pp