Dialog związkowców z samorządami. Pilotaż dobrych praktyk w Jaworznie

• wtorek, 25 Maja 2021
  • Regiony

print screen

Mimo pandemii, NSZZ „Solidarność” konsekwentnie realizuje kolejne etapy polsko-norweskiego projektu „Schematy Dialogu Społecznego dla Godnej Pracy w sektorze publicznym na poziomie samorządów”. W jego ramach, 20 maja odbyło się spotkanie przedstawicieli władz samorządowych Jaworzna oraz związkowców i pracodawców firm miejskich, negocjujących kształt przyszłego porozumienia.

Projekt jest realizowany przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność”, przy współpracy ze Związkiem Miast Polskich oraz partnerami z Norwegii i współfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 (Program: Dialog Społeczny Godna Praca). Głównym celem tego innowacyjnego zamierzenia jest wypracowanie modelowych rozwiązań pomagających wzmacniać dialog pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego a związkami zawodowymi, które reprezentują pracowników, dla których samorząd jest tzw. pracodawcą pośrednim. Pomóc ma w tym pilotaż prowadzony w dwóch ośrodkach miejskich: Płocku oraz Jaworznie. Zgodnie z jego założeniami, cykl spotkań i negocjacji między  stronami doprowadzić ma do zawarcia porozumień będących podstawą do  prowadzenia permanentnego dialogu w sprawach istotnych dla miasta i pracowników.

W spotkaniu w Jaworznie uczestniczył Paweł Silbert, prezydent miasta, przedstawicieleadministracji samorządowej oraz związkowcy i pracodawcy z 5 firm miejskich. Zdalnie wspomagali ich eksperci Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

– To już trzecie spotkanie negocjacyjne. Dyskutujemy teraz nad kształtem przyszłego porozumienia. Określiliśmy wcześniej jego ramy i uzgodniliśmy, że będzie ono dotyczyć dobrych praktyk w następujących obszarach: wzajemne traktowanie, informowanie, konsultowanie, negocjowanie, przeciwdziałanie lobbingowi, promocja miasta – mówił Andrzej Dudzik, koordynator pilotażu w Jaworznie.

W takcie spotkania uzgodniono, że choć porozumienie ma przede wszystkim definiować procedury i zasady współpracy stron, ważne jest aby jego preambuła wskazywała na wyzwania, które będą wspólnie podejmowane.

– Jestem pod dużym wrażeniem waszej pracy. Wzajemne wysłuchanie argumentów obu stron było bardzo wartościowe i na pewno popchnie to do przodu dalsze negocjacje – podsumowała spotkanie Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK NSZZ „Solidarność”. – Dobrze, że w tekście porozumienia pojawiło się odniesienie do wyzwań. W przewidywalnej przyszłości coraz więcej procesów takich jak zmiana technologiczna, demografia, procesy migracyjne czy potrzeba zrównoważonego rozwoju będzie oddziaływało na świat pracy w tym sferę zatrudnienia powiązaną z samorządem terytorialnym.  Dla mieszkańców kluczowa staje się jakość usług publicznych. To wszystko powoduje, że trzeba budować stałe kanały wymiany informacji oraz negocjacji. Uznanie podstawowej roli dialogu społecznego i roli związku zawodowego w tym procesie pozwoli bardziej optymistycznie patrzeć w przyszłość – dodała Barbara Surdykowska.

Dyskusja podczas spotkania była wielopłaszczyznowa i niekiedy bardzo ożywiona. Poruszano tematy m.in. szkoleń pracowników czy sposobu walki ze stresem.Jednym z punktów zapalnych stała się kwestia podejmowania negocjacji płacowych oraz zbliżania standardów ustalania struktury wynagrodzeń w poszczególnych podmiotach. Będzie to przedmiotem dalszych uzgodnień.

– Sytuacja finansowa zdecydowanej większości jednostek samorządu terytorialnego zawsze była trudna, a wszystko wskazuje, że będzie jeszcze trudniejsza, gdyż proponowana przez rząd reforma tzw. Polskiego Ładu  poprzez zmiany w systemie podatkowym wpłynie negatywnie na ich dochody. To powoduje oczywiste napięcia – komentuje Sławomir Adamczyk, szef Biura Branżowo-Konsultacyjnego KK. – Ale właśnie dlatego potrzebne jest wypracowanie niekonfrontacyjnych  mechanizmów dialogu między władzą samorządową a związkami reprezentującymi opłacanych przez nią (czasem pośrednio) pracowników. Tak, aby ten dialog był prowadzony przy stole, a nie na ulicach jak to się wielokrotnie już zdarzało.

Strony ustaliły, że kolejne spotkanie (oby w pełni stacjonarne), odbędzie się na początku lipca. Do tego czasu prowadzone będą robocze konsultacje nad treścią przygotowywanego porozumienia.
pm, sa