Dzięki układom zbiorowym pracownicy mogą liczyć na dłuższe urlopy

• wtorek, 14 Września 2021
  • Zagranica

Pracownicy, którzy korzystają układów zbiorowych cieszą się nawet dwoma tygodniami dodatkowego płatnego urlopu w ciągu roku – wynika z analizy danych UE przeprowadzonej dla Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych.

Dziesięć dodatkowych dni urlopu ponad ustawowe minimum przysługuje pracownikom niemieckim i chorwackim, których warunki pracy ustalane są w drodze negocjacji między związkami zawodowymi a pracodawcami. W kolejnych siedmiu krajach europejskich pracownicy, z którymi zawarto układy zbiorowe, również korzystają z dodatkowego tygodnia wolnego od pracy: Danii, Francji, Holandii, Czechach, Finlandii, Włoszech i Wielkiej Brytanii.

Związki zawodowe wzywają UE do zapewnienia wszystkim pracownikom możliwości korzystania z układów zbiorowych, co oznacza nie tylko więcej urlopów, ale także bardziej sprawiedliwe płace – EKZZ  ogłosił właśnie, że miliony Europejczyków nie mogą sobie pozwolić na tygodniowy letni urlop z powodu niskich zarobków. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen obiecała „wzmocnić układy zbiorowe” w ramach projektu dyrektywy UE w sprawie wynagrodzeń. Obliguje ona wszystkie państwa członkowskie, w których układami zbiorowymi objętych jest mniej niż 70% pracowników, do stworzenia krajowego planu działania w tej kwestii. Parlament Europejski rozpatrzy projekt dyrektywy po wakacjach, a EKZZ pracuje z posłami nad poprawkami, które należy wprowadzić. Dotyczą one m. in. uniemożliwienia pracodawcom tworzenia fikcyjnych organów reprezentujących pracowników, dostępu do finansowania publicznego dla firm, które przestrzegają prawa do rokowań zbiorowych czy respektowania tych praw w stosunku do osób samozatrudnionych czy pracowników nieetatowych.

Zastępca sekretarza generalnego EKZZ, Esther Lynch, powiedziała:

„Miliony pracowników były w stanie spędzić tego lata więcej czasu z rodziną dzięki układom zbiorowym, które konsekwentnie dostarczają więcej płatnego urlopu, a także sprawiedliwsze płace i bezpieczeństwo pracy. (…) Zbyt wielu pracowników musiało jednak skrócić swój letni wypoczynek, ponieważ w wyniku polityki oszczędnościowej i taktyki prześladowania związków zawodowych są oni nadal wykluczeni z korzyści płynących z układów zbiorowych. (…) UE może pójść dalej, aby zapewnić wszystkim pracownikom prawo do rokowań zbiorowych poprzez odcięcie finansowania publicznego dla pracodawców, którzy odmawiają negocjacji ze związkami zawodowymi. (…) Związki zawodowe, które jako pierwsze wywalczyły prawo do płatnego urlopu, są jedynym uprawnionym przedstawicielem pracowników w negocjacjach zbiorowych z pracodawcami i powinno to zostać uznane w prawie UE, aby nieuczciwi szefowie nie mogli tworzyć fałszywych rad zakładowych, które sprawiają wrażenie chęci uczestniczenia w negocjacjach, które nie przynoszą finalnie żadnych  korzyści”.

msz