Analiza Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (ETUC) ujawnia, że w 2023 roku aż 39,7 miliona osób pracujących w Unii Europejskiej (czyli około 15 %) nie mogło sobie pozwolić na tygodniowy urlop, ani w kraju, ani za granicą. To o ponad 2 mln więcej niż w roku poprzednim, kiedy takich osób było 37,6 mln.
Według sekretarz generalnej ETUC, Esther Lynch, coraz więcej rodzin, w których pracuje przynajmniej jeden dorosły traci dostęp do urlopu, co stanowi odwrót od postępu społecznego XX wieku: „Te dane pokazują, że postęp społeczny się cofa i skutkuje to wzrostem nierówności społecznych”.
Brak możliwości odpoczynku to nie tylko strata dla sfery prywatnej – urlop to również klucz do regeneracji fizycznej i psychicznej, redukcji wypalenia zawodowego i poprawy kondycji rodzinnej. Największy wzrost liczby pracowników, którzy nie mogą pozwolić sobie na wakacje zanotowano we Francji – prawie milion pracowników więcej niż rok wcześniej nie było w stanie wyjechać na urlop. Procentowo największy wzrost wystąpił w Irlandii – aż o ok. 3,8 % (z 11 % do 14,8 %) . W skali UE najwyższy odsetek osób pozbawionych możliwości urlopu stwierdzono w Rumunii (36 %), a także w Cyprze i Grecji (po 25 %). Najwięcej osób w liczbach bezwzględnych to Włochy (6 mln), następnie Rumunia, Cypr i Grecja.
Aby zmienić tę sytuację EKZZ jasno wskazuje na konieczność wzmocnienia zbiorowych układów pracy, które przekładają się na wyższe wynagrodzenia, lepsze warunki urlopowe, realną możliwość skorzystania z prawa do wypoczynku. Kluczowe są również wdrożenie dyrektywy UE w sprawie płacy minimalnej oraz skuteczne egzekwowanie prawa do odłączenia się od pracy, by urlop pełnił funkcję prawdziwego wypoczynku.
msz