Od Mszy Świętej w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Płocku rozpoczęły się 29 czerwca obchody 49. rocznicy wydarzeń z Czerwca 1976 roku.
Wydarzenia Czerwca ’76 w Płocku
Po nabożeństwie, mieszkańcy miasta, członkowie NSZZ „Solidarność” oraz poczty sztandarowe udali się pod pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki i Protestów Robotniczych, gdzie delegacje złożyły kwiaty i oddały hołd wszystkim, którzy mieli odwagę zaprotestować przeciwko drakońskim podwyżkom cen.
W czasie uroczystości odczytano m.in. list od Karola Nawrockiego, który niedługo zostanie zaprzysiężony na urząd Prezydenta RP. Za obecność, pamięć, świadectwo przywiązania do ideałów Solidarności oraz historii walki o wolność podziękował uczestnikom obchodów Andrzej Burnat, przewodniczący Regionu Płockiego NSZZ „S”.
Starcia z milicją i kary więzienia
Protesty w Płocku wybuchły 25 czerwca 1976 roku. Bezpośrednią przyczyną było ogłoszenie podwyżek cen podstawowych produktów żywnościowych przez rząd Piotra Jarosiewicza. Przykładowo mięso miało zdrożeć o 69 proc., a cukier aż o 100 proc. Płock dołączył tym samym do demonstrujących swoje niezadowolenie robotników z Radomia i Ursusa.
Pochód robotników wyruszył w kierunku miasta spod bramy Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych – dzisiejszej Rafinerii Płockiej należącej do PKN Orlen – i stopniowo powiększał się. Łącznie zebrało się około 2-3 tysięcy osób. Mieszkańcy udali się pod budynek płockiego Komitetu Wojewódzkiego PZPR, gdzie doszło do starć z milicją i ZOMO. Ostatecznie 34 osobom postawiono zarzuty, 18 osób usłyszało wyroki od 2 do 5 lat pozbawienia wolności, zaś 15 osób otrzymało kary w zawieszeniu.