”Dziś z całego serca oddajemy hołd bohaterom Czerwca 1976 roku. Dziękujemy za wytyczenie drogi, którą podążyli potem ludzie Solidarności. W jubileuszowym roku 45-lecia powstania Związku pragnę jeszcze raz przypomnieć: bez Was nie byłoby wolnej Polski” – napisał przewodniczący KK NSZZ „S” Piotr Duda do uczestników obchodów Czerwca ’76 w Radomiu.
Od polowej Mszy Świętej pod przewodnictwem biskupa Marka Solarczyka rozpoczęły się obchody 49. rocznicy Czerwca ’76 w Radomiu. Przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści i mieszkańcy Radomia zebrali się pod pomnikiem Radomskiego Czerwca ’76, by oddać hołd bohaterom tamtych wydarzeń. Złożono także kwiaty przy tablicy umieszczonej na budynku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, który w przeszłości był siedzibą Komitetu Wojewódzkiego PZPR i gdzie doszło do starć protestujących z Milicją i ZOMO.
„Ofiara i determinacja nie były daremne”
Protesty, których symbolem stał się Ursus, Radom i Płock, wybuchły po ogłoszeniu przez rząd Piotra Jaroszewicza drastycznych podwyżek cen niektórych artykułów żywnościowych – mięso i ryby miały zdrożeć o 69 proc., nabiał o 64 proc., cukier o 90 proc., a ryż o 150 proc. Strajkowało ponad 80 tysięcy ludzi i 112 zakładów pracy na terenie 24 województw. Robotnicy zostali spacyfikowani przez komunistyczny aparat przemocy.
”Te haniebne przejawy strachu i pogardy władzy rzekomo robotniczej właśnie wobec robotników, a jednocześnie dzieło pomocy poszkodowanym uczestnikom największych protestów Czerwca ’76, które miały miejsce właśnie tu, w Radomiu – upamiętnił Jan Krzysztof Kelus w swojej przejmującej Balladzie o szosie E7. Czas pokazał, że ofiara i determinacja robotników nie były daremne. Reżim wycofał się z podwyżek” – napisał w liście do zgromadzonych prezydent Andrzej Duda.
Prezydent RP podziękował również pracownikom pionu śledczego IPN, którzy w tym roku wznowili śledztwo w sprawie działań MO i SB wobec uczestników protestów z 1976 roku w Radomiu, Ursusie i Płocku.
”Ufam, że dzięki badaniom IPN prawda i sprawiedliwość zatriumfują w pełni – i że po pół wieku także ten rachunek krzywd w naszej Ojczyźnie zostanie wreszcie zamknięty” – wyraził nadzieję Andrzej Duda.
„Dziękujemy za wytyczenie drogi”
List od przewodniczącego Solidarności Piotra Dudy odczytał natomiast jego zastępca Bartłomiej Mickiewicz.
”Dziś z całego serca oddajemy hołd bohaterom Czerwca 1976 roku. Dziękujemy za wytyczenie drogi, którą podążyli potem ludzie Solidarności. W jubileuszowym roku 45-lecia powstania Związku pragnę jeszcze raz przypomnieć: bez Was nie byłoby wolnej Polski” – podkreślił Piotr Duda.
Przemówienie wygłosiła także Mirosława Hetman, prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec ’76.
– Dla wielu z nas dzień 25 czerwca 1976 roku miał być normalnym, zwykłym dniem codziennej pracy i nauki, dniem jak każdy inny, jednakże stał się niezwykłym, dniem, w którym życie wielu z nas – uczestników tamtych wydarzeń – zmieniło dramatycznie swój bieg. Wyszliśmy na ulice, Radomianie, po to, aby zaprotestować przeciwko podwyżkom cen żywności i gnębieniu robotników. Za ten zryw wolności zapłacili nie tylko robotnicy protestujących zakładów i ich rodziny, ale wszyscy mieszkańcy naszego ukochanego Radomia. Pamiętajmy o ludziach czerwca – apelowała.