W warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej związkowcy NSZZ ”Solidarność” z Policji, Służby Więziennej, Krajowej Administracji Skarbowej oraz Państwowej Straży Pożarnej, a także przewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa Czesław Tuła oraz przewodniczący NSZZ Pracowników Pożarnictwa Krzysztof Hetman spotkali się, aby omówić sytuację związaną z nieprzestrzeganiem porozumienia przez MSWiA oraz ostatnimi wydarzeniami we wszystkich służbach mundurowych.
Niestety, z zaproszenia nie skorzystali minister finansów ani minister sprawiedliwości.
„Tak wygląda w tym kraju dialog społeczny”
Jak rozumiem, na półtora tygodnia przed wyborami są ważniejsze sprawy niż sytuacja funkcjonariuszy i pracowników Krajowej Administracji Skarbowej czy funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej. Trudno, mam nadzieję, że zostanie to odnotowane, że tak wygląda w tym kraju dialog społeczny
– powiedział, komentując nieobecność ministrów, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” i przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „S” Bartłomiej Mickiewicz.
Wiceminister MSWiA przesłał natomiast pismo do przewodniczącego Mickiewicza, w którym wyjaśnił powody swojej nieobecności.
Podczas spotkania relacjonowano ostatnie działania Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność”, które doprowadziły do przełomu w realizacji porozumienia zawartego z MSWiA. Jak przekazali związkowcy, część obietnic została spełniona dopiero pod presją realnej groźby wznowienia protestu. – To dowód na pozorowany dialog społeczny i podważa wiarygodność strony rządowej – komentowali.
„Długa droga przed nami”
Jak przekazali, doceniają konkretne działania: zmianę zasad rozliczania czasu służby strażaków kierowanych do szkół i ośrodków szkoleniowych oraz skierowanie do procesu legislacyjnego ustawy wprowadzającej świadczenie mieszkaniowe. Oczekują jednak, że refleksja strony rządowej obejmie również program modernizacji służb na lata 2026–2029, w którym – tak jak w poprzednich edycjach – powinny znaleźć się środki na wzrost uposażeń.
Do drogi legislacyjnej ustawy wprowadzającej świadczenie mieszkaniowe odniósł się podczas spotkania Bartłomiej Mickiewicz:
To, że projekt tej ustawy pojawił się w RCL-u, to jest informacja bardzo pozytywna. Jednak od tego, że ona się tam pojawiła, do tego, że w Sejmie zostanie przegłosowana i prezydent ją podpisze, jest jeszcze daleka droga i to się może na praktycznie każdym etapie „wywrócić”. Także długa droga przed nami i przed ministerstwem.
Po spotkaniu związkowcy przekazali zaś: „Zdecydowanie sprzeciwiamy się dzieleniu służb oraz pomijaniu niektórych formacji w programach rozwojowych czy przy wdrażaniu świadczeń socjalnych. Takie podejście uważamy za nieakceptowalne”.
Dodali, że uważnie monitorują działania rządu i z pełną stanowczością będą reagować na wszelkie naruszenia podpisanych porozumień.
Dobro funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych naszych formacji pozostaje wartością nadrzędną naszego Związku
– podkreślili.
źródło: tysol.pl/KSP NSZZ „S”